Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-66/2006
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-66/2006
Data
2006.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody w walutach obcych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy z rachunku dewizowego wybierana jest waluta obca i następnie podatnik płaci kontrahentom zagranicznym w tej walucie lub sprzedaje walutę np. w kantorze, należy liczyć różnice kursowe wg kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód (zgodnie z przepisem art 14 ust.1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?


W dniu 29.06.2006r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie rozliczania różnic kursowych od gotówkowych transakcji w walutach obcych z pominięciem banku.

Pana pytanie brzmi: Czy w przypadku gdy z rachunku dewizowego wybierana jest waluta obca i następnie podatnik płaci kontrahentom zagranicznym w tej walucie lub sprzedaje walutę np. w kantorze, należy liczyć różnice kursowe wg kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód (zgodnie z przepisem art 14 ust.1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Pana zdaniem naliczanie różnic kursowych wg powyższego przepisu w przedstawionej sytuacji nie będzie miało zastosowania. Takie działanie naruszałoby zasady rzetelnego prowadzenia ksiąg, gdyż podatnik nie dokonując sprzedaży walut na rzecz banku liczyłby różnice kursowe, które nie znajdowałyby odzwierciedlenia w rzeczywistych przychodach. Pana zdaniem w sytuacji dalszego obracania walutami (bez ich odsprzedaży bankowi) należy liczyć różnice kursowe wg średniego kursu walut ogłaszanego przez NBP.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie informuje, iż zgodnie z treścią art. 14 ust 1a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) „przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski,. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu”. Zgodnie z art 14 ust.1b ww ustawy „przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnice między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik”. Natomiast w myśl art 22 ust.1 powołanej wyżej ustawy „kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów”. Zgodnie z art 22 ust.1a ww ustawy „koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnice między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik”.

W przedstawionym przez Pana zapytaniu, transakcje odbywają sie z pominięciem banku. Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają uregulowania dotyczące rozliczania różnic kursowych wyłącznie w przypadku, gdy transakcje są dokonywane za pośrednictwem banku. Brak jest zatem podstaw prawnych do zastosowania przeliczenia wg kursów obowiązujących w kantorach wymiany walut do ustalenia przychodów (bądź kosztów) z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walucie obcej, gdyż przepisy nie zawierają uregulowań w tym przedmiocie.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami poniesione koszty (otrzymane przychody) powinien pan przeliczać wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia poniesienia kosztu bądź otrzymania przychodu.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj