Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP-1-443/74/05/MD
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443/74/05/MD
Data
2005.11.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
handel
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód demonstracyjny
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność w zakresie handlu samochodami osobowymi, który odliczył całą kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego używanego do celów demonstracyjny, a po upływie 12 miesięcy (ze względu na brak nabywcy) został on przekazany do używania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych - powinien dokonać korekty podatku naliczonego, mając na względzie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 31 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie rozliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu osobowego demonstracyjnego, zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r.,

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem wniosku Podatnika było rozstrzygnięcie zasadności rozliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu demonstracyjnego, zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży nowych samochodów jako dealer i koncesjoner marki Renault. W związku z wymogiem wynikającym z umowy koncesyjnej Spółka posiada samochody testowe demonstracyjne i zastępcze używane do jazd próbnych i zastępczych. Okres użytkowania tych samochodów wynosi odpowiednio: do sześciu i do dwunastu miesięcy. W marcu 2004 r. Spółka zakupiła samochód osobowy, który 28 kwietnia 2004 r. zarejestrowała jako samochód demonstracyjny.

Do 28 kwietnia 2005 r. na samochód ten nie znalazł się jednak nabywca, w związku z powyższym z dniem 01 maja 2005 r. podjęto decyzję o przekazaniu samochodu do używania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych. W deklaracji za miesiąc kwiecień 2005 r. dokonano korekty odliczonego podatku naliczonego od tego samochodu (50% kwoty podatku naliczonego nie więcej niż 5.000 zł).
W związku z dokonanym zakupem samochodu osobowego Podatnik pierwotnie odliczył całość podatku naliczonego traktując zakupiony samochód jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży, a następnie dokonując korekty przyjął wielkość: 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5.000 zł.
Podatnik uważa, iż prawidłowo został rozliczony podatek naliczony od zakupu samochodu osobowego demonstracyjnego, zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

W myśl art. 86 ust. 4 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.
Ponieważ nabyty samochód osobowy nie został odsprzedany (nie stanowi więc towaru handlowego), lecz został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest użytkowany na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, to przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości. Dlatego należy skorygować deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym dokonano zmiany przeznaczenia przedmiotowego samochodu.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 22 sierpnia 2005 r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj