Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-32/42162/06/DP
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-32/42162/06/DP
Data
2006.07.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
duplikat faktury
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dupilkatów faktur za usługi telekomunikacyjne w sytuacji, gdy są one niepełnymi kserokopiami oryginalnych faktur?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2006 r.

Z wniosku z dnia 06.07.2006r. (data wpływu do tut. organu 06.07.2006r.), wynika, że Spółdzielnia jako "Podatnik VAT czynny" chciałaby skorzystać z przysługującego jej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług telekomunikacyjnych. Podatnik wystąpił do usługodawcy z prośbą o wystawienie duplikatów faktur, ponieważ nie otrzymał oryginałów faktur za usługi telekomunikacyjne. Duplikaty przedmiotowych dokumentów Podatnik otrzymał w dniu 29.05.2006r., i są one - zdaniem Wnioskodawcy - niepełnymi kserokopiami oryginalnych faktur ponieważ nie zawierają:

- nazwy dostawcy,

- adresu dostawcy,

- NIP-u sprzedawcy.

Podatnik stwierdza, że usługodawca odmawia przedłożenia poprawnie wystawionych duplikatów faktur.

W związku z powyższym Spółdzielnia wystąpiła z zapytaniem, czy na podstawie w/w dokumentów otrzymanych od usługodawcy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych dokumentów.

Zdaniem Wnioskodawcy dokumenty otrzymane od operatora usług telekomunikacyjnych nie uprawniają do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupu tychże usług.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy <...>.

Na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Powołanym aktem prawnym uszczegółowiono zasady wystawiania faktur oraz wskazano, dane które winny zawierać wystawiane faktury.

Zgodnie z treścią § 9 ust. 1 w/w rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; <...>;

4) nazwę towaru lub usługi;

5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;

6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

8) stawki podatku;

9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu;

12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca - § 22 ust. 2 cyt. rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi <...> przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. <...>, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a w/w ustawy. Faktury zaś muszą być wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby stanowiły podstawę do odliczenia podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i załączone kserokopie dokumentów wystawionych prawdopodobnie przez operatora usług telekomunikacyjnych stwierdzić należy, że przedmiotowe dokumenty nie spełniają dyspozycji powołanych powyżej przepisów. Brak NIP-u sprzedawcy jego nazwy oraz adresu uniemożliwia zidentyfikowanie usługodawcy, w związku z powyższym Podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj