Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-99/05/KH/86227
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-99/05/KH/86227
Data
2005.11.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
banki
omyłka
usługi finansowe
utrata prawa do zwolnienia
wystawienie faktury
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy omyłkowe wystawienie faktury VAT przez bank zwolniony przedmiotowo od podatku - świadczenie usług finansowych i podmiotowo w stosunku do działalności ubocznej - na podstawie art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, powoduje utratę zwolnienia podmiotowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 05.10.2005 r., doręczonego do tutejszego Urzędu w dniu 07.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko
odnoszące się do braku podstaw do utraty zwolnienia,
o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem działalności Banku jest świadczenie usług finansowych zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Oprócz tej działalności występują przypadki wykonywania czynności, które nie są zwolnione z opodatkowania (sprzedaż przejętych samochodów w zamian za niespłacony kredyt). Suma obrotów z tej działalności ubocznej nie przekracza kwoty 10.000 euro, wobec tego Bank nadal korzysta ze zwolnienia od podatku - na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wystąpił jeden przypadek omyłkowego wystawienia faktury VAT (z podatkiem) za usługę doładowania telefonów komórkowych. Bank nie był (jako podatnik zwolniony od podatku od towarów i usług) uprawniony do wystawienia faktury. Z powodu jej wystawienia odprowadził wykazany podatek od towarów i usług.

Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie, czy fakt wystawienia faktury z podatkiem od towarów i usług spowodował utratę zwolnienia podmiotowego Banku od podatku od towarów i usług.
W ocenie Wnioskodawcy fakt powyższy nie spowoduje utraty zwolnienia, gdyż suma obrotów osiągniętych przez Bank nie przekracza kwoty 10.000 euro.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko przedstawione przez Podatnika.

Fakt omyłkowego wystawienia faktury z podatkiem od towarów i usług przez podmiot zwolniony od tego podatku oznacza, że podmiot ten jest zobowiązany do zapłaty podatku wynikającego z wystawionej faktury - na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przepis tego artykułu stanowi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty. Jeżeli suma obrotów uzyskanych z tytułu pozostałej działalności nie objętej zwolnieniem od podatku nie przekracza w danym roku kwoty 10.000 euro, Bank nadal może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj