Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/26/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/26/06
Data
2006.08.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy aktualizujące
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Spółka zwarła transakcje dotyczące sprzedaży towarów z firmą X (transakcja z 2003 roku) oraz z firmą Y (transakcja z 2004 roku) które nie zostały zapłacone. W/w firmy zostały postawione w stan upadłości: na podstawie postanowienia sąd ogłosił upadłość firmy X z opcją likwidacyjnąna podstawie postanowienia sąd ogłosił upadłość firmy Y z możliwością zawarcia układu .Ponadto na podstawie wyroku sądu z dnia (...) zasądzono od firmy X zapłatę wierzytelności na rzecz Spółki. Pytanie brzmi, czy na podstawie w/w dokumentów posiadane w stosunku do firm X w upadłości i Y w upadłości nieściągalne wierzytelności, które na dzień sporządzania niniejszego wniosku nie są przedawnione można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako odpisy aktualizujące w kosztach 2005 roku. Zdaniem podatnika zasadnym byłaby korekta zapisów w księgach rachunkowych na podstawie art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości i zarachowanie w/w odpisów aktualizujących do kosztów uzyskania przychodu.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 04.05.2006 roku (data wpływu do Urzędu 29.06.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących nieściągalnych wierzytelności postanawiam:
- podzielić Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 04.05.2006 roku (data wpływu do urzędu 29.06.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących nieściągalne wierzytelności informuję, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3 cyt. wyżej ustawy. Według art. 23 ust. 3 wierzytelność uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:
1.dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku, albo
2.zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo
3.wierzytelność została zasądzona i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albowierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że spółka (której Pan jest współwłaścicielem) zawarła transakcje dotyczące sprzedaży towarów z .X.. (transakcje z 2003 roku) oraz .Y. (transakcje z 2004 roku) które nie zostały zapłacone. W/w firmy zostały postawione w stan upadłości
-na podstawie postanowienia z dnia ... sąd ogłosił .X.upadłość z opcją likwidacyjną
-na podstawie postanowienia z dnia ... sąd ogłosił upadłość ..Y.. z możliwością zawarcia układu
Ponadto na podstawie wyroku sądu z dnia ... zasądzono od .X. zapłatę wierzytelności na rzecz Spółki.

Pytanie brzmi, czy na podstawie w/w dokumentów posiadane w stosunku do firm w upadłości nieściągalne wierzytelności, które na dzień sporządzania niniejszego wniosku nie są przedawnione można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako odpisy aktualizujące w kosztach 2005 roku. Zdaniem Pana zasadnym byłaby korekta zapisów w księgach rachunkowych na podstawie art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości i zarachowanie w/w odpisów aktualizujących do kosztów uzyskania przychodu.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego, odpisy aktualizujące wartość nieściągalnej wierzytelności co do zasady nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jednakże ustawodawca przewidział możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, dokonanych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002 roku Nr 76 poz. 694 z późń. zm.). Zgodnie z art. 35b ust. 1 pkt 1 tejże ustawy wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, w odniesieniu do:
1)należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub stan upadłości - do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym (...).

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym może Pan dokonać odpisów aktualizujących i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, gdyż uprawdopodobnił Pan nieściągalność wierzytelności w sposób wskazany przez ustawodawcę w art. 23 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ogłoszono upadłość z opcją likwidacyjną i ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu).

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 35c ustawy o rachunkowości w przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów, w tym również odpisu z tytułu trwałej utraty wartości, równowartość całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość danego składnika aktywów i podlega zaliczeniu odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj