Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415/151/06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/151/06
Data
2006.07.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kontynuacja ulgi budowlanej
prawo nabyte
zawarcie związku małżeńskiego


Pytanie podatnika
Czy każdy z małżonków, który przed zawarciem związku małżeńskiego nabył prawo do odliczeń z tytułu dużej ulgi budowlanej, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe, zachowuje prawo do kontynuacji odliczeń w pełnej wysokości?


Wnioskodawczyni w latach 2001-2004 w zeznaniach podatkowych, korzystając z odliczeń w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego wykazała przysługujące odliczenia w wysokości 19.144,52zł. W powyższym okresie od podatku odliczono 6.229,56zł, do odliczenia na lata następne pozostała kwota 12.914,96zł. W czerwcu 2005r. Podatniczka zawarła związek małżeński. Małżonek Podatniczki również w okresie od 2001-2004 korzystał z odliczeń od podatku w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej” , w tymże czasie wykazał w zeznaniach podatkowych odliczenia w wysokości 33.864,37zł, od podatku odliczono 12.090,79zł, na lata następne pozostała do odliczenia kwota ulgi w wysokości 21.773,58zł. Kwota odliczeń przysługująca każdemu z podatników mieściła się w obowiązującym limicie tj. w kwocie 35.910,00zł. Łącznie z tytułu ulgi pozostałej do odliczenia w latach następnych pozostała do wykorzystania kwota w wysokości 34.688,54zł.

Wnioskodawczyni uważa, iż przed zawarciem związku małżeńskiego, w świetle obowiązujących przepisów, każdy z małżonków nabył prawo do całkowitego odliczenia od podatku kwoty ulgi mieszkaniowej pozostałej do odliczenia w latach następnych.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:
Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art.27a ust.1ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik

1) poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b) budowę budynku mieszkalnego,

c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,

d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.

W myśl art.27a ust.2 i 3 pkt 1 lit.a wyżej wymienionej ustawy podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podatku z tytułu wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f) (...), ustala się na podstawie kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy.

Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć za rok podatkowy 19% wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f).

Natomiast na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Zasada ta została określona w art. 27a ust. 15 wyżej powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., zgodnie z jej brzmieniem kwota odliczeń od podatku, ustalona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i b) (...) , przekraczająca kwotę podatku obliczonego zgodnie z art. 27, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnicy nabyli prawo do odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej przed zawarciem związku małżeńskiego, zatem zdaniem tutejszego organu podatkowego w omawianej sytuacji nie zachodzi konieczność ponownego określenia limitu dla małżonków, zachowują oni bowiem prawo do kontynuacji przedmiotowych odliczeń w pełnej wysokości. Ze względu na fakt, iż małżeństwo zawarto w trakcie roku podatkowego Podatnicy winni złożyć odrębne zeznania podatkowe wykazując w jednym załączniku PIT-D łączną kwotę ulg w wysokości pozostałej do odliczenia w latach następnych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj