Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/PG-I/415/4/06/IT
z 13 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/PG-I/415/4/06/IT
Data
2006.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
korzystanie
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu, do wysokości zasądzonej wyrokiem sądu jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 z późn.zm.)- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 stycznia 2006r. w sprawie zwolnienia z podatku odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu - nie potwierdza stanowiska podatnika, iż odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu, do wysokości zasądzonej wyrokiem sądu jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku od 25 października 1995r. jest Pani na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej wraz z mężem współużytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej w Otwocku, ul. XX. Przez przedmiotową nieruchomość przebiega instalacja telekomunikacyjna, której właścicielem jest T. S.A. W sprawie odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu przez T. S.A toczy się postępowanie przed sądem, które zgodnie z przewidywaniami zakończy się wydaniem wyroku zasądzającego na rzecz małżonków odszkodowanie od T. S.A.

W ocenie Pani, odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu w wysokości zasądzonej wyrokiem sądu, będzie przychodem małżonków zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych ( PIT). Stanowisko Pani w ocenie organu podatkowego jest niewłaściwe.

Odszkodowanie, jakie małżonkowie otrzymają od T. S.A. za bezumowne korzystanie z gruntu w rozumieniu uregulowań zawartych w art. 224 i art. 225 Kodeksu cywilnego o roszczeniach jakie przysługują właścicielowi rzeczy w stosunku do posiadacza samoistnego rzeczy, stanowi wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, w niniejszej sytuacji z gruntu należącego do majątku wspólnego małżonków.

Zasądzone wyrokiem sądu należności pieniężne za bezumowne korzystanie z gruntu należy zakwalifikować do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz.176 z późn.zm.), to jest do innych źródeł, podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust.1 ustawy w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z treścią przepisu art. 11 ust.1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak stanowi przepis art. 8 ust. 1 przytoczonej ustawy przychody ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa oraz łączy z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Na podstawie przytoczonych uregulowań przychód z odszkodowania powstanie w momencie faktycznego otrzymania środków pieniężnych. Jeżeli zatem wpływ środków nastąpi w 2006r., u każdego z małżonków połowa otrzymanej kwoty stanowi przychód, który zobowiązani są wykazać w zeznaniu podatkowym za 2006 rok z tytułu przychodu uzyskanego z" innych źródeł".

Okoliczność faktyczna, iż odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu nie wynika z ugody zawartej z T. S.A, lecz będzie zasądzone wyrokiem Sądu, nie ma wpływu na powyższy sposób opodatkowania uzyskanych z tego tytułu należności pieniężnych.

Przedstawiając powyższe stanowisko uwzględniono stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj