Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-10/2/06
z 11 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/2/06
Data
2006.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przedsiębiorcy
remanent likwidacyjny
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy z chwilą rezygnacji z opodatkowania podatkiem VAT należy sporządzić remanent oraz czy należy zapłacić podatek VAT od towaru, który pozostanie w sklepie?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 17.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie obowiązku sporządzenia remanentu i odprowadzenia podatku od towarów i usług

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskująca w podaniu złożonym w dniu 17.01.2006 r. oraz w pismach uzupełniających z dnia 09.02.2006 r. i 21.03.2006 r. wskazała, iż od 1995 r. prowadzi działalność gospodarczą, rozliczając podatek dochodowy w formie ryczałtu. Od dnia 01.01.2001 r. Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT-R złożony w Drugim Urzędzie Skarbowym w Gdyni dnia 28.12.2000 r.). Przedmiotem działalności Podatnika jest sprzedaż detaliczna odzieży, dodatkowo Strona nadmienia, iż do sierpnia 2005 r. wynajmowała stół handlowy na Targowisku i z tytułu najmu również odprowadzała podatek VAT. Utargi Wnioskodawcy uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (sklep) oraz dochody z tytułu najmu stołu przez ostatnie 3 lata kształtowały się następująco (wartość sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku VAT):

  • 2003 r. - 27.883,00 zł
  • 2004 r. - 19.128,64 zł
  • 2005 r. - 15.585,22 zł (w tym 5.737,71 zł ze sprzedaży stołu handlowego).

W piśmie z dnia 09.02.2006 r. Strona podaje, że w związku z coraz mniejszymi dochodami wynikającymi z handlu odzieżą chciałaby zrezygnować z opodatkowania podatkiem VAT. W dniu 21.03.2006 r. Wnioskująca wskazała, iż aktualnie prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż detaliczna odzieży w sklepie na Targowisku.

Wobec powyższego Wnioskująca ma wątpliwość czy z chwilą rezygnacji z opodatkowania podatkiem VAT musi sporządzić remanent oraz czy musi zapłacić podatek VAT od towaru, który pozostanie w sklepie.

Wnioskująca uważa, że ponieważ dalej zamierza prowadzić działalność gospodarczą przeprowadzenie remanentu jest zbędne. Jej zdaniem nie powinna również płacić podatku VAT od pozostałego towaru.

W odpowiedzi na wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wyjaśnia, iż zgodnie z zapisem art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej "ustawą", zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Stosownie do zapisu art. 113 ust. 2 ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z zapisem art. 168 ust. 2 ustawy do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 11 poz. 50 ze zmianami), przed dniem 1 maja 2004 r., stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11. Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Podatnik, który zdecyduje się ponownie skorzystać ze zwolnienia, na podstawie art. 113 ust. 11, zobowiązany jest poinformować o tej decyzji właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R przed początkiem miesiąca, od którego zamierza korzystać ze zwolnienia.

W myśl art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Stosownie do zapisu art. 14 ust. 3 ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.

W ocenie organu podatkowego podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego art. 113 ust. 11 ustawy nie mają obowiązku sporządzenia spisu z natury i opodatkowania go podatkiem VAT. Art. 14 ustawy nie dotyczy bowiem podatników, którzy nadal prowadząc działalność gospodarczą i wykonując czynności podlegające opodatkowaniu korzystają jedynie ponownie ze zwolnienia od podatku VAT.

Uwzględniając przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż Wnioskująca nie ma obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a także opodatkowania tych towarów podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj