Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-9/06/JD
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-9/06/JD
Data
2006.04.07



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
faktura VAT
kasa rejestrująca
marża
podatek od towarów i usług
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż usług turystycznych na rzecz kontrahenta niemieckiego, prowadzącego działalność gospodarczą, powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 06.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, uzyskanych w wyniku sprzedaży usług turystycznych na rzecz Biura Turystycznego w Niemczech, których wykonanie potwierdzono "fakturą VAT marża", przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gastronomii z noclegami, świadczy również usługi turystyczne dla Biura Turystycznego z Niemiec (tj. podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą). Wykonanie usług na rzecz niemieckiego kontrahenta Podatnik potwierdza wystawiając "fakturę VAT marża" z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 22 %. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej, natomiast sprzedaż dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą rejestruje w ewidencji sprzedaży.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy sprzedaż usług turystycznych na rzecz kontrahenta niemieckiego, prowadzącego działalność gospodarczą, powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Zdaniem Podatnika świadczenie przedmiotowych usług należy ująć w ewidencji sprzedaży.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ

podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi turystyczne dla

Biura Turystycznego z Niemiec (tj. podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą). Wykonanie usług na rzecz niemieckiego kontrahenta Podatnik potwierdza wystawiając "fakturę VAT marża" z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 22 %. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej, natomiast sprzedaż dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą rejestruje w ewidencji sprzedaży.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl cytowanego wyżej przepisu obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kasy rejestrującej istnieje wyłącznie w przypadku dokonania sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych - Podatnik zatem nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (tj. Biura Turystycznego z Niemiec) w trybie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednakże, "faktura VAT marża" potwierdzająca wykonanie usług na rzecz niemieckiego kontrahenta winna zostać zaewidencjonowana w ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ponadto, tut. Organ zwraca uwagę na fakt, iż opodatkowanie podatkiem VAT usług turystyki na zasadach określonych w art. 119 ustawy o VAT wymaga spełnienia warunków przez przepis ten określonych.

W miejscu tym należy nadmienić, iż zgodnie z art. 119 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku opodatkowania marży Podatnik w wystawianych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku, natomiast szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT marża zostały określone w wydanym na podstawie delegacji zawartej m.in. w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania  oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) - w § 9 (w szczególności w ust. 8 przywołanego przepisu).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj