Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-33/06/JJ
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-33/06/JJ
Data
2006.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
fakturowanie
montaż
rolety, żaluzje
stawki podatku


Pytanie podatnika

1) Jaką stawkę należy stosować w odniesieniu do świadczenia usług montażu rolet wewnętrznych materiałowych (produkowanych przez firmę) oraz rolet zewnętrznych nadtynkowych aluminiowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego?
2) Czy na fakturze należy wyłączyć w odrębnych pozycjach (robociznę ,pracę sprzętu,transport i materiały osobno stosując odpowiednie stawki VAT jeżeli umowa zawarta z kontrahentem nie określa odrębnego rozliczenia zużytych materiałó


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U Nr.8,poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym w dniu 02.08.2006r pismem o udzielenie pisemnej interpretacji w podatku od towarów i usług co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki VAT na świadczenie usług związanych z wykonaniem i montażem rolet wewnętrznych i zewnętrznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza,że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,naczelnik urzędu celnego lub wójt,burmistrz(prezydent miasta,),starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika,płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach,w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy,udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,o której mowa w §1,następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.W dniu 02 sierpnia 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika,że firma prowadzi sprzedaż usług wymiany ,montażu stolarki budowlanej (okien,drzwi,parapetów,rolet ,itp) do sprzedaży usług wymiany stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego stosuje stawkę podatku VAT 7% -zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku VAT.

    Pytanie brzmi:
  • 1)Jaką stawkę należy stosować w odniesieniu do świadczenia usług montażu rolet wewnętrznych materiałowych (produkowanych przez firmę) oraz rolet zewnętrznych nadtynkowych aluminiowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego?
  • 2)Czy na fakturze należy wyłączyć w odrębnych pozycjach (robociznę ,pracę sprzętu,transport i materiały osobno stosując odpowiednie stawki VAT jeżeli umowa zawarta z kontrahentem nie określa odrębnego rozliczenia zużytych materiałów?
    Stanowisko podatnika:
  • 1) Zdaniem Spółki przy sprzedaży usług w oparciu o zawartą umowę z klientem polegających na wykonaniu ,dostarczeniu oraz montażu rolet w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111,112 oraz ex 113) ma zastosowanie stawka 7%-zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 ,liter.a ustawy o VAT , w pozostałych obiektach stawka 22% ,natomiast w przypadku realizacji zamówienia kontrahenta w zakresie dostawy samych rolet ma zastosowanie stawka 22% .
  • 2)W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonania roboty budowlano -montażowej dla świadczonej usługi należy stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości kosztorysu . Bez stosowania odrębnych stawek dla materiałów niezbędnych do wykonania usługi i samej robocizny.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 02.08.2006r wyjaśnia co następuje :

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega,zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535 ze zm.),odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54,poz. 535 ze zm.) zarówno towary jak i usługi dla potrzeb VAT identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Na tej podstawie Podatnik sam dokonuje klasyfikacji prowadzonej działalności,produkowanych i sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług,według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. O tym czy dany wyrób budowlany może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z odrębną dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap,na jakim ta czynność jest wykonywana,z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Warunek ten winien być uwzględniony w treści umowy zawartej z usługodawcą. W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano - montażowej należy stosować jednolitą stawkę podatku od pełnej wartości kosztorysu. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części,z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - stosownie do art. 2 ust. 12 powołanej ustawy - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

  • 111 budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • 112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych,klasztory,domy zakonne,plebanie,kurie,rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla precyzyjnego zatem określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług konieczna jest więc przede wszystkim precyzyjna identyfikacja obiektu,zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych tj.Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Ponadto zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilnoprawnej,z której powinno wynikać,czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów,czy też z materiałów usługobiorcy.

W będącym przedmiotem niniejszej interpretacji przypadku,montaż elementów budowlanych w postaci rolet okiennych ,wewnętrznych i nadtynkowych zewnętrznych, realizowany jest przez samego producenta .

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w piśmie,Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza,iż Spółka realizując roboty budowlane w obiektach budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu elementów przez siebie produkowanych,wlicza w cenę świadczonych usług wartość zużytych materiałów pochodzących z własnej produkcji stosując stawkę podatku dla całej inwestycji w wysokości 7%. Mamy tu do czynienia z wykonaniem roboty budowlano - montażowej, obejmującej swoim zakresem robociznę i materiał. Z wyżej wymienionych względów Podatnik świadczy kompleksową usługę, której podstawa opodatkowania,w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy

Wobec powyższego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z usługą, o której mowa w przepisie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy,opodatkowaną stawką podatku w wysokości 7 %.

Zarówno usługi montażu rolet okiennych,wewnętrznych i zewnętrznych przez ich producentów są zaliczane do usług remontowo - budowlanych (o ile z umowy zawartej z klientem wynika, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi z wykorzystaniem materiału własnego przez realizującego usługę budowlano-montażową ) opodatkowanych stawką 7% (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy)

Istotnym przy tym jest to ,aby treść faktury wskazywała rodzaj i zakres robót (usług) ,bez wyszczególniania rodzaju i wartości zużytych materiałów,w przeciwnym wypadku zarówno "robociznę" ,jak i zużyte materiały należy opodatkować właściwymi stawkami podatku od towarów i usług . Należy podkreślić,że wyłączenie z kosztorysu poszczególnych elementów,tj. towarów,transportu, robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (według przewidzianych stawek) możliwe jest w sytuacji ,gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług

Uwzględniając powyższe ,sposób fakturowania w/w czynności wykonywanych przez Podatnika będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonanie tych czynności ,jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą .

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.Zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążącą dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku,wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia -art 14b§1 i §2 Ordynacji podatkowej

Na postanowienie służy zgodnie z art 236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych -art.1 ust.1 pkt.1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r.(Dz.U z 2004r nr.253,poz.2532 ze zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj