Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-38/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/06
Data
2006.06.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
dostawa towarów
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
prowizje


Pytanie podatnika
Czy świadczone przez Podatnika usługi pośrednictwa na rzecz firm zagranicznych, mających swoje siedziby w Chinach i Indiach, a nie posiadających własnych oddziałów ani przedstawicielstw w Polsce są objęte podatkiem VAT?
- Czy zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika: o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie opodatkowania usług pośrednictwa na rzecz firm zagranicznych i prawa do odliczenia podatku naliczonego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Podatnik jest pośrednikiem przy dostawach produktów chemicznych pochodzenia chińskiego i indyjskiego nabywanych przez kontrahentów w Polsce. Świadczone usługi polegają na poszukiwaniu odbiorców produktów w Polsce na zlecenie firm chińskich i indyjskich, prowadzeniu negocjacji z klientami i pośredniczeniu w całym procesie dostawy od zamówienia do płatności za towary.

W wyniku działalności usług pośrednictwa dochodzi do dostawy towarów a miejscem rozpoczęcia wysyłki (transportu) jest terytorium państw trzecich (Chiny, Indie). Za świadczone usługi Podatnik otrzymuje określoną prowizję od firm chińskich i indyjskich, zaś wartość tej prowizji wliczona jest w finalną cenę produktu jaką płaci odbiorca w Polsce.

Faktury z tytułu powyższych dostaw, obejmujące: wartość produktu, prowizję Podatnika, koszt frachtu z portu wysyłki (miejsca dostawy) do portu przeznaczenia w Polsce oraz ubezpieczenia towaru w transporcie, dostawcy zagraniczni wystawiają bezpośrednio na odbiorców w Polsce.

Pytanie:

  • Czy świadczone przez Podatnika usługi pośrednictwa na rzecz firm zagranicznych, mających swoje siedziby w Chinach i Indiach, a nie posiadających własnych oddziałów ani przedstawicielstw w Polsce są objęte podatkiem VAT?
  • Czy zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Wykonywane przez Podatnika czynności związane są wyłącznie z pośrednictwem i dostawą towaru (telefony, koszty utrzymania biura, opłata za internet, itp.).

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, świadczone usługi są wolne od opodatkowania podatkiem od towarów i usług z uwagi na miejsce świadczenia usług w powiązaniu z miejscem dokonywania dostawy w rozumieniu art. 22 ustawy. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wykonywaniem w/w usług.

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1  pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z powyższego, aby mówić o opodatkowaniu usług, muszą one być wykonane na terytorium RP lub uznane przez ustawę jako wykonane na terenie kraju.

Z art. 27 ust.1 ustawy wynika generalna zasada, zgodnie z którą, w przypadku świadczenia usług miejscem ich opodatkowania jest kraj, w którym świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Od powyższej reguły ustanowiono szereg wyjątków, określających inne - niż wynikające z zasady ogólnej - miejsca opodatkowania usług, z uwagi na ich charakter. W sposób szczególny unormowano m.in. miejsce opodatkowania usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów.

Zgodnie bowiem z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia usług jest miejsce dokonania dostawy towarów (z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Miejsce dokonania, o którym mowa wyżej ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy. W myśl tego przepisu, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi pośrednictwa w dostawie towarów z terytorium Chin i Indii, polegające na poszukiwaniu odbiorców produktów w Polsce na zlecenie firm chińskich i indyjskich, prowadzeniu negocjacji z klientami i pośredniczeniu w całym procesie dostawy od zamówienia do płatności za towary. Za wykonane usługi Spółka otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji. Zatem w przypadku wykonywania usług pośrednictwa dotyczących dostawy towarów przez firmy chińskie i indyjskie - zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami - miejscem świadczenia usług będzie terytorium Chin lub Indii. To z kolei powoduje, że usługi te jako nie wymienione w art. 5 ustawy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego wynikającą z normy zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy, jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Mając powyższe na uwadze, w przedmiotowej sprawie Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wykonywanymi przez siebie czynnościami - pośrednictwem, których miejscem opodatkowania są Chiny lub Indie. Musi jednak posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem.

W tym stanie faktycznie i prawnym należy stwierdzić, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 14.06.2006 roku - jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj