Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-136/06/JD
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-136/06/JD
Data
2006.06.05



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podmiot zagraniczny
pożyczka
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przedmiotowa usługa jest zwolniona od podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.05.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25.05.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na udzieleniu polskiemu podatnikowi pożyczki przez podmiot zagraniczny, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54,  poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik (pożyczkobiorca) zawiera umowę pożyczki z kontrahentem posiadającym siedzibę we Francji (pożyczkodawcą). Środki pieniężne pochodzące z uzyskanej pożyczki są przeznaczone na zakup towarów, którymi obrót jest przedmiotem działalności Podatnika. Udzielanie pożyczek mieści się w przedmiocie działalności pożyczkodawcy. Stanowi ono usługę pośrednictwa finansowego wymienioną w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT (nie znajdującą się wśród zawartych tam wyłączeń).

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przedmiotowa usługa jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika miejscem świadczenia/opodatkowania przedmiotowej usługi jest terytorium kraju i jest ona zwolniona od podatku, a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia czynności jest Podatnik.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik (jako pożyczkobiorca) zawarł umowę pożyczki z podmiotem posiadającym siedzibę w Republice Francuskiej.

Import usług to, zgodnie z zapisem art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 2 ustawy o VAT przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Jednakże w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju (art. 17 ust. 3 ustawy o VAT).

W świetle powyższego, aby została spełniona jedna z przesłanek importu usług, usługodawca powinien posiadać siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (Rzeczypospolitej Polskiej). Nie jest zatem istotne, czy usługodawcą jest podmiot posiadający siedzibę (miejsce zamieszkania, pobytu) na terytorium Wspólnoty, czy też na terytorium państwa trzeciego.

Definicja importu usług nie stawia wprost wymogu, aby usługi te były faktycznie świadczone na terytorium kraju. Ze względu jednak na terytorialny charakter podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca świadczenia, które decyduje o miejscu opodatkowania danej czynności, a w tym konkretnym przypadku wskazaniu Podatnika jako podmiotu zobowiązanego do rozliczenia podatku w ramach importu usług.

Udzielenie pożyczki Podatnik sklasyfikował jako usługę finansową (pośrednictwa finansowego, wymienioną w załączniku nr 4 do ustawy o VAT w poz. 3 nie znajdującą się wśród zawartych tam wyłączeń).

Zgodnie z przepisami art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika wymieniono:

Sekcja J ex (65-67) - Usługi pośrednictwa finansowego, z pewnymi wyłączeniami, które w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdują jednak zastosowania.

Zatem udzielenie przedmiotowej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowi czynność zwolnioną od tego podatku, zaś jej rozliczenie spoczywa na Podatniku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj