Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
US.I-1.415/5/2006
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1.415/5/2006
Data
2006.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
źródło finansowania


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania przyznanego "wsparcia pomostowego" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i krajowych środków publicznych oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych tymi środkami


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 9 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 58, art. 27b ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko podatniczki opisane we wniosku z dnia 6.06.2006 r. dotyczące opodatkowania uzyskanego przychodu ze „wsparcia pomostowego” oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych z tego wsparcia jest nieprawidłowe w przedstawionym stanie faktycznym.

W dniu 7.06.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego złożony przez panią Monikę K. W przedmiotowym wniosku pani K. zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kwestii opodatkowania otrzymanych środków ze wsparcia pomostowego udzielanego w ramach priorytetu 2 ZPORR – Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, „Wsparcie dla przedsiębiorczych”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej pani K. otrzyma środki finansowe w wysokości 700,00 zł miesięcznie. Środki te przeznaczy na opłacenie obowiązkowej składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. Według stanowiska podatniczki przedstawionym we wniosku, uzyskany z tego tytułu przychód będzie zaliczony do przychodów z działalności gospodarczej w miesiącu wpływu środków na rachunek bankowy podatniczki, zaś sfinansowane z niego koszty będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (pod warunkiem, że zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodu).

Ustalono, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przed podatniczkę stan faktyczny, tutejszy organ zważył, co następuje:

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W myśl postanowień tego przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wprawdzie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy zwolnione z opodatkowania zostały dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem,

jednakże zwolnienie powyższe dotyczy wyłącznie przypadków, gdy źródłem finansowania pomocy są bezpośrednio ww. środki. W przypadku funduszy strukturalnych (w tym EFS) środki otrzymane przez beneficjentów końcowych są prefinansowane z budżetu państwa. Oznacza to, że otrzymane przez podatnika środki pochodzące z funduszy strukturalnych współfinansowane krajowymi środkami publicznymi nie podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 do przychodów z działalności gospodarczej zaliczane są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot kosztów, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22c, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Natomiast na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z pkt 58 ww. artykułu z kosztów uzyskania przychodów została wyłączona składka na ubezpieczenie zdrowotne, opłacona w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Składka ta podlega odliczeniu od podatku, jednakże do wysokości 7,75 % podstawy wymiaru tej składki i z wyłączeniem składek, których podstawę stanowi dochód (przychód) zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku – art. 27b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując: otrzymana przez podatniczkę pomoc w ramach wsparcia pomostowego będzie przychodem z działalności gospodarczej, sfinansowane nią składki na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów mogą być również zaliczone inne wydatki sfinansowane tym wsparciem, jeżeli spełniają warunki do uznania ich za koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym). Natomiast o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne (do wysokości 7,75 % podstawy) w pierwszej kolejności pomniejszy podatniczka wyliczony podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj