Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1a/415-28/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1a/415-28/06
Data
2006.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
geodezja
koszty uzyskania przychodów
majątek wspólny małżonków
przeniesienie prawa własności


Pytanie podatnika
Czy koszt geodezyjny podziału działki, związany z przeniesieniem własności gruntu z majątku małżonków na rzecz wspólników spółki cywilnej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku (w kwestii dotyczącej zaliczenia kosztu geodezyjnego podziału działki do kosztów uzyskania przychodów) z dnia 22.06.2006 r. (data wpływu 22.06.2006 r.) uzupełnionego w dniu 24.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w w/w wniosku: na gruncie będącym własnością małżonków wspólnicy spółki cywilnej (spółka cywilna małżonków) wybudowali budynki handlowo - usługowe ze środków stanowiących majątek wspólników tej Spółki. Wartość budynków znacznie przewyższała wartość samej działki, dlatego małżonkom, jako właścicielom działki, przysługiwało roszczenie w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego o nabycie przez wspólników spółki cywilnej na własność gruntu za wynagrodzeniem. Wspólnicy spółki cywilnej uznali roszczenie małżonków o nabycie działki, na której znajdują się budynki handlowo - usługowe i wobec powyższego małżonkowie przenieśli nieodpłatnie własność całej działki na rzecz wspólników spółki cywilnej - na prawach współwłasności łącznej wspólników tej spółki cywilnej. Zostało to dokonane aktem notarialnym. Spółka poniosła opłaty związane z przeniesieniem własności gruntu, m.in. geodezyjny podział działki.
W związku z powyższym zdaniem Pana koszty geodezyjnego podziału działki, które wspólnicy musieli ponieść w celu przeznaczenia tego gruntu do działalności gospodarczej, powinny być zaliczone do kosztów podatkowych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Konstrukcja kosztów wynikająca z w/wym przepisu oparta jest na klauzuli generalnej, a mianowicie aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to między nim, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy tego typu, iż jego poniesienia ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Geodezyjny podział gruntu, w tym m.in. na przedmiotową działkę, nie był związany bezpośrednio z nabyciem części gruntu przez wspólników i został dokonany przed wystąpieniem małżonków z roszczeniem o nabycie działki. Zdaniem tut. organu podatkowego koszty tego podziału dotyczyły małżonków jako osób fizycznych, występujących z roszczeniem, a nie wspólników spółki cywilnej, w związku z tym nie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Z posiadanych danych przez tut. Organ podatkowy wynika, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj