Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-62/06/JW
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-62/06/JW
Data
2006.05.17



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta podatku
podatek od towarów i usług
reklamacje
uznanie


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska, dotyczącego zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w odniesieniu do uznanych reklamacji w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.02.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% w przypadku uznania przez Podatnika reklamacji w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

W 2005r. Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Anglii, opodatkowanej stawką 0% (zostały spełnione wszelkie wymogi ku temu) i wystawił z tego tytułu fakturę sprzedaży.

W styczniu 2006r. kontrahent zagraniczny zgłosił reklamację w związku z wadami części wyrobów, na co Spółka (po oględzinach) reklamację uznała. Spółka zamierza wyroby przywieźć do kraju i poddać naprawie, jednakże podjęto decyzję, iż powrót do kraju nastąpi w momencie, kiedy ilość reklamowanych wyrobów osiągnie rozmiar pozwalający na pełny załadunek samochodu ciężarowego, co zminimalizuje jednostkowe koszty transportu wyrobów. W związku z powyższym fizyczny powrót wyrobów może nastąpić nawet po upływie kilku miesięcy. Kontrahent zagraniczny wyraził zgodę na "depozyt" towaru.

Spółka w momencie uznania reklamacji wystawiła kontrahentowi fakturę korygującą ze stawką podatku VAT 0% oraz pomniejszyła wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r. tj. w miesiącu uznania reklamacji oraz wystawienia faktury korygującej. W momencie wystawienia korekty Podatnik z oczywistej przyczyny nie dysponuje CMR (towary wrócą dopiero w przyszłości np. w ciągu 12 miesięcy).

Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska, dotyczącego zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w odniesieniu do uznanych reklamacji w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Zdaniem Podatnika, w analizowanej sprawie, należy wystawić fakturę korygującą ze stawką podatku VAT 0%, z uwagi na spełnienie wszystkich warunków niezbędnych do zastosowania takiej stawki w odniesieniu do faktury dokumentującej pierwotną sprzedaż wyrobów.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa  tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w ramach prowadzonej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (z Polski do Wielkiej Brytanii).

W niektórych przypadkach odbiorca składa reklamacje, które są następnie uznawane przez Podatnika. Jednakże towary faktycznie powrócą do kraju dopiero wówczas, gdy ilość reklamacji osiągnie taki wolumen, aby transport powrotny zareklamowanych towarów stał się opłacalny (minimalizacja kosztu). W miesiącu uznania reklamacji Podatnik wystawia korektę faktury ze stawką 0%, dotyczącą tych towarów, zmniejszającą obroty z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Stosownie do treści art. 41 ust. 3 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W art. 42 zostały określone warunki, od spełnienia których uzależnione jest zastosowanie stawki podatku 0%.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Podatnik spełnia warunki niezbędne do zastosowania stawki 0% w odniesieniu do faktury dokumentującej pierwotną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W wyniku zdarzeń występujących po wystawieniu faktur pierwotnych (tj. uznane reklamacje) Spółka wystawia faktury korygujące pomimo, że towary zostaną przywiezione na terytorium kraju dopiero po upływie kilku miesięcy.

Zgodnie bowiem z § 16 cyt. rozporządzenia faktury korygujące wystawia się w przypadku:

  • gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (§ 16 ust. 1),
  • zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (§ 16 ust. 3 pkt 1),
  • zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu (§ 16 ust. 3 pkt 2).

W przedstawionym stanie faktycznym, uznanie reklamacji będzie zatem skutkowało wystawieniem faktury korygującej, a w konsekwencji korektą wykazanego przez Podatnika obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W ocenie tut. Organu podatkowego przyporządkowanie wartości uznanych reklamacji do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym przypadku - wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - prowadzi do twierdzenia, iż właściwą stawką podatku, w odniesieniu do wartości tych reklamacji, będzie stawka, jaka obowiązuje dla samej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Warunki uprawniające Podatnika do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w stosunku do pierwotnej dostawy, zostały bowiem spełnione, a korekcie nie podlega stawka podatku, lecz jedynie podstawa opodatkowania - brak jest zatem podstaw do zastosowania stawki innej niż wykazana na fakturze pierwotnej.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem tut. Organu, właściwe będzie w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do korekty faktury z tytułu uznania reklamacji w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj