Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/415-16/2006
z 24 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-16/2006
Data
2006.10.24



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
motocykl
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów amortyzacji motocykla używanego sezonowo ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

postanawia:
-uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że planuje Pan zakupić motocykl o pojemności silnika 649 cm3 i masie własnej 215 kg . Pojazd ten zakupiony zostanie wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, z przeznaczeniem na dojazdy do klientów. Pojazd ten zamierza Pan używać sezonowo w okresie od marca do listopada, zaś odpisy amortyzacyjne zamierza zaliczać do kosztów uzyskania przychodu w okresach kwartalnych.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan czy może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu amortyzację używanego sezonowo motocykla.

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż w dacie oddania do użytkowania powinien zaliczyć przedmiotowy motocykl do środków trwałych i amortyzować liniowo 20% w skali roku.

Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wyrażonej opinii, podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 8 w/w ustawy, kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Motocykl, który zamierza Pan zakupić, musi spełnić powyższe warunki, by mógł zostać uznany za środek trwały. Za koszt uzyskania przychodu będzie można uznać odpisy amortyzacyjne z tytułu jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatek na zakup motocykla będzie poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, tzn. umotywowane racjonalnymi przesłankami będzie oczekiwanie, iż zakup motocykla będzie skutkował powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

Jeśli zatem przedmiotowy motocykl spełni warunki dotyczące zaliczenia go do środków trwałych a także spełni kryterium celowości uzyskania przychodu, to zgodnie z art. 22n najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania należy dokonać stosownego zapisu w ewidencji środków trwałych.

Według Klasyfikacji Środków Trwałych motocykle zaliczane są do rodzaju 740. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych (będącym załącznikiem nr 1 do w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) motocykle podlegają amortyzacji według stawki 20%

Motocykl można amortyzować przy zastosowaniu podstawowej metody amortyzacji, którą jest metoda liniowa. Polega ona na tym, że przez cały okres amortyzacji podatnik nalicza odpisy amortyzacyjne w równej wysokości, czyli okres ich amortyzacji wynosi 5 lat.

Jeżeli motocykl będzie wykorzystywany sezonowo (co stwierdził Pan w złożonym uzupełnieniu wniosku), wówczas jego amortyzacja powinna być dokonywana zgodnie z przepisami art. 22h ust. 1 pkt 3 wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych należy dokonywać w okresie ich wykorzystywania. Wysokość odpisu miesięcznego ustala sięprzez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.

Zgodnie z art. 22h ust. 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma Pan możliwość dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co kwartał.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj