Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-4150/23/06
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-4150/23/06
Data
2006.10.02



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Zrzeczenie podatnika

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
oświadczenie podatnika
zrzeczenie się opodatkowania w formie ryczałtu


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za cały 2006 r.


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 17.07.2006 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 3.07.2006 r., znak II US.I.PB/415/36/06, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, odmawia zmiany ww. postanowienia.

Pismem z dnia 20.04.2006 r. (...) pan Piotr S. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Pytanie dotyczyło możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za cały 2006 r. w następującym stanie faktycznym:

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie decyzją z dnia 3.03.2006 r. ustalił podatnikowi wysokość miesięcznej stawki karty podatkowej na 2006 r. na kwotę 509 zł. Pan Piotr S. pismem z dnia 20.03.2006 r. złożył rezygnację z opodatkowania w formie karty podatkowej oraz jako formę opodatkowania na rok 2006 wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zdaniem podatnika, w związku z rezygnacją z opodatkowania w formie karty podatkowej, powinien być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od dnia 1.01.2006 r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w postanowieniu z dnia 3.07.2006 r., znak II US.I.PB/415/36/06, uznał za nieprawidłowe stanowisko pana Piotra S. zawarte we wniosku z dnia 20.04.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 31.05.2006 r. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w myśl którego podatnik, który zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej obowiązany jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu zaprowadzić: ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, albo właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Natomiast stosownie do treści art. 32 ust. 3 ww. ustawy do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej jest zobowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, podatnikowi przysługuje prawo opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dopiero od dnia 1.04.2006 r. (tj. od następnego miesiąca po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej).

Na postanowienie organu I instancji pan Piotr S. złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, w którym wniósł o jego zmianę oraz „uznanie i przywrócenie prawa opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od 1.01.2006 r. ”

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnika, treści postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie oraz wniesionego zażalenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, za dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności. Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy (art. 30 ust. 1 ww. ustawy). Z powyższych przepisów wynika, że decyzja ustalająca wysokość stawki karty podatkowej jest wydawana w ciągu roku podatkowego i ma działanie wsteczne, w tym znaczeniu, że obejmuje cały rok podatkowy. Zatem ustalenie wysokości stawki karty podatkowej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie decyzją z dnia 3.03.2006 r. było wykonaniem cytowanych wyżej przepisów. Bezzasadny jest zatem zarzut podatnika zawarty w zażaleniu, iż decyzję w sprawie określenia stawki karty podatkowej otrzymał po 20 stycznia, w związku z czym nie mógł zmienić formy opodatkowania. Wskazany wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie obliguje organu podatkowego do wydania decyzji ustalającej wysokość stawki karty podatkowej przed dniem 20 stycznia roku podatkowego.

W myśl z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Jak z powyższego wynika, każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie od formy opłacania tego podatku, w tym opodatkowany w formie karty podatkowej, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, może zmienić dotychczasową formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, począwszy od 1 stycznia danego roku podatkowego pod warunkiem, że w terminie do 20 stycznia danego roku złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Wszystkie czynności związane z wyborem ww. formy opodatkowania podatkiem dochodowym dokonane przez podatnika po tym terminie są bezskuteczne. W odniesieniu natomiast do podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej należy zauważyć, iż zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Obowiązany jest w takim przypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu zaprowadzić ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, albo właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych (art. 32 ust. 2 ww. ustawy); z tym, że do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej jest zobowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych i składać urzędowi skarbowemu stosowne deklaracje, w trybie i na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wpłacić różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego wynikającą z deklaracji a kwotą podatku dochodowego zapłaconą w formie karty podatkowej w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie (art. 32 ust. 3 ww. ustawy).

Analizując treść powołanych powyżej przepisów stwierdzić należy, że w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym forma opodatkowania nie zależy od decyzji organu podatkowego, lecz od woli podatnika i dopełnienia pewnych wymogów formalnych. Podobnie zmiana formy opodatkowania, np. zrzeczenie się opodatkowania w formie karty podatkowej nie wiąże się z rozstrzygnięciami organów podatkowych, lecz związane jest przede wszystkim z zachowaniem się samego podatnika. Natomiast konsekwencją zrzeczenia się prawa do rozliczenia w formie karty podatkowej, w trybie art. 32 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest konieczność odpowiedniego stosowania ww. przepisów tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe organ II instancji (podobnie jak Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie) uznał, że w zaprezentowanym stanie faktycznym i prawnym pan S. może zastosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, tj. od dnia 1.04.2006 r. Natomiast za okres od 1.01 do 31.03.2006 r. obowiązany był do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 31 ust. 3 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto, z przyczyn wskazanych powyżej (oraz biorąc pod uwagę tryb, w jakim złożono pismo z dnia 20.04.2006 r. oraz zażalenie z dnia 17.07.2006 r.) brak jest podstaw do „przywrócenia prawa opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od 1.01.2006 r. ” bowiem jak wskazano wyżej - w przypadku zmiany formy opodatkowania - możliwość opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za cały rok podatkowy wiąże się ze złożeniem naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowani w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Termin ten ma charakter terminu zawitego i nie podlega przywróceniu (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22.05.2003 r., sygn. akt I SA/Łd 124/02, opublikowany w Systemie Informacji Prawnej LEX pod numerem 104880).

Tym samym Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie nie znalazł podstaw do zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 3.07.2006 r., znak: II US.I.PB/415/36/06.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj