Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/291/410/206/Art.14a
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/291/410/206/Art.14a
Data
2006.09.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów


Pytanie podatnika
Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z wyjazdem na Światowy Kongres Kardiologiczny?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 – 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, w związku z Pana wnioskiem z dnia 09.08.2006r o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku z dnia 09.08.2006r zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wyjazdem na Światowy Kongres Kardiologiczny.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji. Wyjazd na Światowy Kongres Kardiologiczny, zdaniem Pana może doprowadzić do nawiązania szerszej współpracy i przedstawienia oferty Pana firmy wśród osób zajmujących się eksperymentami lekowymi w europejskiej i światowej kardiologii.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, co następuje:

Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ ma charakter ogólny. Zgodnie z powołanym przepisem za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie wydatki, które :

- zostały poniesione w celu uzyskania przychodu - nie zostały wyłączone z tej kategorii wydatków na mocy art. 23 ustawyZatem w przypadku, w którym istnieje związek przyczynowo – skutkowy między poniesionym wydatkiem, a przychodem podatnik ma prawo uznać ten wydatek za koszt, chyba, że jest on wymieniony w art. 23 w/w ustawy.

Sam fakt poniesienia i udokumentowania wydatku, które poniósłby Pan w związku z uczestnictwem w kongresie nie oznacza jeszcze prawa ujęcia powyższych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Ciężar dowodu w zakresie wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kosztem a przychodem spoczywa na podatniku jako osobie bezpośrednio wywodzącej skutki prawne z faktu obciążenia określonego przychodu kosztami jego uzyskania.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że w przedmiotowej sprawie zachodzą podstawy do uznania wydatków za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że wiążą się one z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływają na uzyskanie przychodu z w/w źródła.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj