Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IUS.VIII-436/3/2006
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS.VIII-436/3/2006
Data
2006.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
darowizna
małżonek
przeniesienie prawa własności
spółka jawna


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nieodpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej - żony na męża, z którym wnioskodawczyni pozostaje w ustroju wspólności ustawowej (przeniesienie ogółu praw i obowiązków ma nastąpić poprzez zawarcie umowy darowizny)


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 10.04.2006 r. pani Ireny K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, postanawia uznać stanowisko przedstawione w ww. wniosku za nieprawidłowe.

Dnia 10.04.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wpłynął wniosek pani Ireny K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Pytanie dotyczyło opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nieodpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej - żony na męża, z którym wnioskodawczyni pozostaje w ustroju wspólności ustawowej. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków ma nastąpić poprzez zawarcie umowy darowizny. W związku z powyższym w ocenie podatniczki czynność nieodpłatnego przeniesienia całości praw i obowiązków w spółce jawnej poprzez zawarcie umowy darowizny pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jako że czynność ta nie spowoduje uszczuplenia w majątku żony ani przysporzenia w majątku męża.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, kierując się brzmieniem przepisu art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny udziela poniższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika wg stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Stosownie do brzmienia art. 33 pkt 3 ustawy z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) do majątku osobistego każdego z małżonków należą prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (Tytuł I - Przepisy ogólne i III - Spółki osobowe ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) oraz Księga Trzecia. Zobowiązania, Tytuł XXXI. Spółka ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Do spółek osobowych w rozumieniu przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych należą spółki: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z dnia z dnia 6.07.1934 r., sygn. akt III C. 312/33, OSN(C) 1935/2/66, stwierdził, że: "majątek spółki jest odrębną masą majątkową, która stanowi niepodzielną wspólność majątkową, należącą do wszystkich spólników".

Wobec tego nieodpłatne przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (tu: jawnej) z żony na męża pozostających w ustroju wspólności ustawowej w drodze darowizny jako przeniesienie z majątku osobistego żony do majątku osobistego męża podlegać będzie podatkowi od spadków i darowizn w myśl przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj