Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1109/2006/AP
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1109/2006/AP
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
eksploatacja samochodu
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, art. 88 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 08.05.2006r. (data wpływu: 09.05.2006r.) sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolapostanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 08.05.2006r. (data wpływu: 09.05.2006r.) strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje na podstawie umowy najmu samochody osobowe, rozliczając koszty ich użytkowania w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdu. Z uwagi na przekroczenie limitu wynikającego z przemnożenia liczby kilometrów przebiegu przez stawkę, część wydatków eksploatacyjnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Zapytanie
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Realizacja prawa wynikającego z powyższego artykułu, została obostrzona ograniczeniami wynikającymi z art. 88.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli m. in. wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem podatku dochodowego (art. 88 ust.1 pkt 2 w/w ustawy).
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stoi na stanowisku, że podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie informuje się, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup etyliny oraz od czynszu wynikającego z umowy najmu samochodu osobowego zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj