Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach
1464/WD-415/1/-1/06/RM
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1464/WD-415/1/-1/06/RM
Data
2006.02.09



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej
księgi rachunkowe
norma


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku osiągnięcia przychodu z działów specjalnych produkcji rolnej w wysokosci przekraczającej 800 tys. EURO


D e c y z j a

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach z dnia 12 grudnia 2005 r. Nr PDM/415-9/05/MW wydane w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, w którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje stanowisko podatnika wyrażone we wniosku z dnia 17 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

We wniosku z dnia 17 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach Pan XXX wyraził stanowisko, iż w sytuacji osiągnięcia w roku 2005 przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej przekraczających kwotę 800 tys. EURO, nie wystąpi w jego przypadku obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych w roku 2006 i możliwe będzie nadal ustalanie dochodu z tej działalności w sposób określony w art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), tj. na podstawie norm szacunkowych określonych w załączniku nr 2 do tej ustawy.

Jak uważa podatnik, obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) wyłącza – jako przepis szczególny – art. 24 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ umożliwia ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg.

Stanowisko podatnika nie jest prawidłowe, a mianowicie

Ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art. 10 ust. 1 pkt 4 – jako odrębne źródło przychodów rozróżnia działy specjalne produkcji rolnej. Wyboru sposobu ustalania dochodu z tego źródła, tj. na podstawie ksiąg bądź norm szacunkowych dokonuje sam podatnik. Jednakże możliwość wyboru sposobu ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej jest ograniczona wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła. Należy mieć bowiem na uwadze przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, jej przepisy maja obowiązek stosować osoby fizyczne – w tym prowadzące działalność rolniczą – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tyś. euro. Wielkość wyrażona w euro – stosownie do art. 3 ust. 3 powołanej ustawy – przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy (za rok 2005 wynosi ona 3.133.280 zł).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. W myśl art. 24 ust. 4 zdanie 2 powołanej ustawy, dochód z działów specjalnych produkcji, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Należy zauważyć, iż art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, nie rozstrzyga bowiem o obowiązkach w zakresie prowadzenia ksiąg, a jedynie uzależnia możliwość ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych od faktu prowadzenia ksiąg.

Możliwość ta nie dotyczy więc podatników, którzy zobowiązani są do wypełnienia obowiązku nałożonego przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. W takim zatem przypadku dochód z tego źródła przychodów ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg (na zasadach ogólnych).

Mając na uwadze, że ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach z dnia 12 grudnia 2005 r. uznające za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o udzielenie wiążącej interpretacji, rażąco narusza powołane przepisy prawa materialnego, należało orzec, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj