Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-126/05
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-126/05
Data
2006.01.31



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
port morski
statek morski
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy wystawiając faktury dla firmy z Malezji obejmujące również usługi obce (transportowe, fitosanitarne) usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT 0%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia  4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie opodatkowania usług świadczonych na terenie polskiego portu morskiego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Firma z Malezji eksportuje do Polski drogą morską kakao w kontenerach. Firma ta zleciła Spółce wykonywanie następujących usług:

  • rozformowanie kontenerów,
  • składowanie, paletyzowanie i foliowanie towaru,
  • załadunek towaru na samochody,
  • usługi spedycyjno - celne (odprawa przekazowa).

Ponadto, aby móc zrealizować te usługi Spółka zleca polskim firmom wykonanie:

  • usług transportowych (przemieszczenie towaru z Gdańskiego Terminalu Kontenerowego na teren Wolnego Obszaru Celnego Portu Gdańskiego),
  • badania fitosanitarne towaru.

Za wykonanie tych czynności Spółka otrzymuje faktury ze stawką podatku VAT 22%. Towar na terenie Wolnego Obszaru Celnego pozostaje w gestii firmy z Malezji i stąd zostaje sprzedany kontrahentom polskim i zagranicznym.

Pytanie:

Czy wystawiając faktury dla firmy z Malezji obejmujące również usługi obce (transportowe, fitosanitarne) usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT 0%?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, Spółka postępuje prawidłowo wystawiając faktury dla firmy z Malezji ze stawką 0%.

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem m.in. art. 83.

Stosownie do art. 83 ust. 1 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się m.in. do:

  • usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegającym na obsłudze lądowych i morskich środków transportu - pkt 9;

Definicję transportu międzynarodowego zawiera przepis art. 83 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

  • usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi - pkt 14;
  • pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 1 - pkt 17.

Zgodnie zaś z treścią ust. 2 w/w art. 83, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Przytoczone przepisy nie wymieniają szczegółowo rodzajów usług oraz nie określają ich symboli klasyfikacyjnych co oznacza, że stawka podatku 0% będzie miała zastosowanie do szeregu usług związanych z działalnością polskich portów morskich. Takimi usługami są m.in. usługi spedycji, pośrednictwa, przeładunku, załadunku, wyładunku, składowania, magazynowania itp. Istotne natomiast jest, aby z dokumentacji prowadzonej przez podatnika wynikało, że są to usługi:

  • wykonywane na terenie polskiego portu morskiego, związane z transportem międzynarodowym, które polegają na obsłudze lądowych i morskich środków transportu - w przypadku usług wymienionych w pkt 9 ust. 1 art. 83;
  • związane z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich (z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi) - w przypadku usług wymienionych w pkt 14 ust. 1 art. 83;
  • służące potrzebom środków transportu morskiego, o których mowa w pkt 1 i ich ładunkom - w przypadku usług wymienionych w pkt 17 ust.1 art. 83.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała zlecenie polegające na kompleksowej obsłudze ładunku towarów importowanych z Malezji, usługi te wykonywane są na terenie polskiego portu morskiego. W ocenie tut. organu podatkowego usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT lub art. 83 ust. 1 pkt 17 w przypadku, gdy importowany towar jest transportowany statkiem, o którym mowa ust. 1 pkt 1 art. 83 tej ustawy (we wniosku z dnia 18.11.2005 roku Podatnik nie wskazał klasyfikacji środka transportu).

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Wynika z powyższego, że kwota należna - stanowiąca podstawę opodatkowania - obejmuje zawsze całość (sumę) świadczenia należnego od nabywcy, nie zaś zestaw świadczeń częściowych, wchodzących w skład elementów kalkulacyjnych ceny sprzedaży. Zatem w przypadku świadczenia przez Spółkę usług opisanych we wniosku z dnia 18.11.2005 roku opodatkowaniu stawką 0% podlega cała należność od firmy z Malezji, bez względu na to, czy Spółka samodzielnie wykonała całą usługę, czy też korzystała z usług podwykonawcy.

W tym stanie faktycznym, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku mając na uwadze obowiązujący stan prawny stwierdza, że stanowisko Podatnika odnośnie opodatkowania przedmiotowych usług stawką podatku 0% - jest prawidłowe, pod warunkiem jednak, że Podatnik prowadzi dokumentację potwierdzającą spełnienie warunków do zastosowania tej stawki.

Jednocześnie Naczelnik informuje, że kwestia dotycząca prawa do obniżenia podatku należnego o podatek wynikający z faktur wystawionych przez podwykonawców została omówiona w piśmie PP/443-4/06 z dnia 2006.01.31.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj