Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-255/TZ(1)-228/05/AB
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-255/TZ(1)-228/05/AB
Data
2005.12.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie zaliczek
sprzedaż
terytorium państwa trzeciego


Pytanie podatnika
Czy transakcja dokonywana przez dwóch polskich przedsiębiorców, czynnych podatników VAT polegająca na przeniesieniu z jednego na drugiego własności towarów poza granicami Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.09.2005 r., złożonego do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w dniu 29.09.2005 r., przesłanego następnie do tut. Organu zgodnie z właściwością miejscową w dniu 06.10.2005 r. i uzupełnionego w dniu 14.12.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dostawy towarów dokonanej poza granicami Unii Europejskiej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca - czynny podatnik VAT - zamierza nabyć od polskiego przedsiębiorcy - również czynnego podatnika VAT, towary (ubrania i galanterię skórzaną) wyprodukowane przez producentów z Chin. Dostawa towarów między polskimi przedsiębiorcami nastąpi na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Na poczet ceny za towary Spółka zamierza wpłacić sprzedawcy zaliczkę. Towary te następnie Wnioskodawca sprowadzi do Polski.

Zdaniem Podatnika transakcja dokonywana przez dwóch polskich przedsiębiorców, czynnych podatników VAT polegająca na przeniesieniu z jednego na drugiego własności towarów poza granicami Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowaniu nie będzie podlegała również zaliczka na poczet ceny za przedmiotowe towary.

Zdaniem tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych � miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, dostawa towarów dokonana przez polskich podatników poza terytorium Unii Europejskiej, jako czynność niewymieniona w art. 5 w/wym. ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 29 ust. 1 w/wym. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. (...).Sprzedażą w rozumieniu ustawy są czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 ustawy, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Dodatkowo, zgodnie art. 29 ust. 2 ustawy, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Mając na uwadze fakt, iż w przedmiotowej sytuacji nie mamy do czynienia ze sprzedażą w rozumieniu ustawy, brak jest również podstaw do opodatkowania zaliczki na poczet ceny za przedmiotową dostawę towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj