Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0047/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0047/05
Data
2005.07.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
import usług
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Cy zakupione usługi transportu morskiego od podmiotu z Francji, gdy transport odbywa się na trasie z Kanady (Vancouver) do Polski (Gdynia), a wystawcą faktury jest polski podmiot, działający jako agent morski w imieniu i na rachunek podmiotu z Francji traktowane są jako import usług, a polski usługobiorca wystawia fakturę wewnętrzną?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 25.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nabycia usług frachtu od kontrahenta unijnego w ramach usług transportu międzynarodowego,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25.04.2005r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka zajmuje się transportem i spedycją. Jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy zakupione usługi transportu morskiego od podmiotu z Francji, gdy transport odbywa się na trasie z Kanady (Vancouver) do Polski (Gdynia), a wystawcą faktury jest polski podmiot, działający jako agent morski w imieniu i na rachunek podmiotu z Francji traktowane są jako import usług, a polski usługobiorca wystawia fakturę wewnętrzną.

Zdaniem podatnika, w przypadku świadczenia usług przez podmiot - podwykonawcę usług frachtu, którego siedziba znajduje się na terenie Unii, lecz transport odbywa się na trasie z Kanady (Vancouver) do Polski (Gdynia), czyli nie między różnymi krajami Unii, usługi te nie są określone w ustawie VAT jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe. W związku z powyższym nie są one wykazywane również w deklaracji VAT-7.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) zwaną dalej ustawą PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 - art.8 ust.1 ustawy PTU.

Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 2 ustawy PTU w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art.28.

Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust.1 pkt23, rozumie się m.in.:

  1. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  2. a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
    b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
    c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
    d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju - art.83 ust.3 pkt 1 ustawy PTU.
  3. usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z ww. usługami - art.83 ust.3 pkt 3 ustawy PTU.

W myśl § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 z późn.zm.) w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

W przedmiotowym piśmie strona słusznie zauważa, że nie jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów, gdyż rozpoczęcie i zakończenie transportu nie ma miejsca na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. Niniejsza usługa stanowi usługę transportu międzynarodowego i w związku z wyżej cyt. przepisami podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych dla importu usług.

W art. 2 pkt 9 ustawy PTU zdefiniowano pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art.27 ust.3 oraz art. 28 ust.3,4,6 i 7, dla których w każdym przypadku jest usługobiorca, stosownie do ust.2 w/cyt. przepisu.

Ponadto tut. urząd informuje, że jednym z przypadków, w których podatnicy zobowiązani są wystawiać faktury wewnętrzne jest dokonanie importu usług - zgodnie z art.106 ust.7 ustawy PTU.

Podsumowując należy stwierdzić, że pytający w niniejszym przypadku dokonuje importu usług i obowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej oraz rozliczenia wartości w deklaracji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj