Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/269/DJW/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/269/DJW/06
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy podatnicy unikną opłaty stosownego podatku, jeżeli całą sumę ze sprzedaży mieszkania przeznaczą na zakup nowego lokalu oraz na podstawową modernizację i wykończenie nowego mieszkania.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 30 czerwca 2006 roku, za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 17 listopada 2004 roku dokonali Państwo zakupu lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu oraz przynależnego pomieszczenia gospodarczego za kwotę 157.682,33 zł. Lokal ten został nabyty w stanie "deweloperskim" tj. bez podłóg i białego montażu. W związku z powyższym ponieśli Państwo dodatkowe wydatki celem niezbędnej modernizacji i wykończenia zakupionego mieszkania. Były to koszty związane z podstawowym urządzeniem mieszkania, takim jak ściany, podłogi, drzwi wewnętrzne, zabudowa wnęk, glazura, terakota. Wszystkie w/w wydatki są udokumentowane fakturami. Koszty te nie uwzględniają dodatkowego wyposażenia podnoszącego standard takich jak meble, pralka, dywany. Reasumując, żeby zaspokoić podstawową potrzebę mieszkaniową ponieśli Państwo koszt w wysokości 157.682,33 + koszty związane z wykończeniem nabytego lokalu.

W dniu 24 maja 2006 roku podpisali Państwo umowę z ze SM Wardom o wybudowanie nowego lokalu mieszkalnego. Termin realizacji inwestycji planowany jest na 31.03.2008 r. Będzie to lokal w stanie deweloperskim, bez podłóg i białego montażu.

W związku z powyższym planują Państwo sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od daty jego nabycia. Cena sprzedaży przekroczy cenę zakupu. Jednak całą otrzymaną sumę zamierzają Państwo przeznaczyć na zakup nowego mieszkania oraz na niezbędną podstawową modernizację i wykończenie zakupionego mieszkania.

Zadają Państwo pytanie, czy unikną opłaty stosownego podatku, jeżeli całą sumę ze sprzedaży mieszkania przeznaczą na zakup nowego lokalu oraz na podstawową modernizację i wykończenie nowego mieszkania.

Stoją Państwo na stanowisku, iż cała suma ze sprzedaży będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe tj. nie tylko zakup mieszkania ale również jego wykończenie i adaptację, co zostanie udokumentowane fakturami.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie: - lit. a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - lit. b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, - lit. c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej: - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. - w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa wyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Należy ponadto zwrócić uwagę, iż art. 21 ust. 1 pkt 32 lit e) w/w ustawy w myśl ust. 2a, nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b ustawy.

W związku z powyższym przyjąć należy, iż spełniając wyżej określone wymogi, będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej na cele związane bezpośrednio z nabyciem lokalu mieszkalnego a także jego remontem lub modernizacją.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj