Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/VAT-411/482/JS/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/VAT-411/482/JS/06
Data
2006.10.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
fundusz unijny
podatek naliczony
program pomocowy


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) podatku naliczonego?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.09.2006r., stwierdza, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia oraz zwrotu podatku naliczonego, zawartego w wydatkach na nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Przedmiotem działalności firmy jest: badanie rynku i opinii publicznej; doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania; działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego; badania i analizy techniczne; działalność turystyczna pozostała; kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane; sprzedaż detaliczna artykułów nieżywnościowych, w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie indziej niesklasyfikowana; działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana; sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych, porcelanowych, ceramicznych i szklanych do użytku domowego, tapet i środków czyszczących; sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego; sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła; sprzedaż detaliczna książek; sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych; pozostała sprzedaż hurtowa; reklama; wydawanie książek; wydawanie czasopism i wydawnictw periodycznych; działalność wydawnicza pozostała; zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek; kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek; wynajem nieruchomości na własny rachunek; pośrednictwo w obrocie nieruchomościami; zarządzanie nieruchomościami na zlecenie.

Obecnie firma ubiega się o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Priorytet 2, Działanie 2.6). Projekt ma charakter non profit i zakłada utworzenie Regionalnego Centrum Transferu Innowacji w Ochronie Środowiska (RCTIOŚ), które stawia sobie za cel rozwój sieci współpracy w zakresie innowacji, pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym, przedsiębiorstwami i innymi podmiotami, służącej transferowi know-how i technologii dotyczących ochrony środowiska. RCTIOŚ to system wymiany informacji o najnowszych rozwiązaniach i najlepszych dostępnych technikach odnośnie rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska w tym zbieranie danych i tworzenia baz danych wspierających rozwój innowacji. Niniejszy projekt, realizowany w ramach ZPORR, podobnie jak inny - Program EQUAL, w którym uczestniczy firma jest finansowany ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z realizacją niniejszego projektu Spółka nie uzyskuje wynagrodzenia, a jedynie zwrot poniesionych kosztów. Z utworzonego Centrum oraz prezentowanych informacji korzystać będą bezpłatnie beneficjenci projektu - zainteresowane podmioty. Nabór do projektu ma charakter otwarty.

W ramach realizacji wspomnianego projektu dofinansowanego w 100% z środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa planujemy następujące wydatki, które będą realizowane poprzez specjalnie wydzielone konto bankowe dla obsługi projektu: - umowy cywilnoprawne z kadrą zarządzającą, których przedmiotem będzie świadczenie usług w zakresie zarządzania projektem,- zakwaterowanie personelu zarządzającego uczestniczącego w konferencjach,targach,- koszty podróży służbowych,- catering dla uczestników dni konsultacji i informacji, i wynajęcie biura,- wynajem sali na dni konsultacji i informacji,- opłata za połączenia telefoniczne,- opłata za energię elektryczną, wodę oraz inne media,- opłata za obsługę księgową,- obsługa rachunku bankowego projektu,- zakup sprzętu komputerowego,- zakup mebli na wyposażenie biura,- zakup aparatu cyfrowego,- zakup oprogramowania komputerowego- koszty audytu,- ogłoszenia w prasie i radiu,- opracowanie i wydanie i informatora,- zakup wydawnictw specjalistycznych- prenumerata wydawnictw specjalistycznych,- utworzenie internetowej platformy informacji oraz jej utrzymanie i aktualizacja,- roczne koszty utrzymania dedykowanej domeny,- koszty hostingu internetowej platformy na zewnętrznym serwerze,- koszty materiałów biurowych,- koszty zabezpieczeń,- zakup drukarki laserowej i kserografu,- koszt opracowania i druk materiałów promocyjno-informacyjnych,- koszt przesyłek pocztowych,- zakup faxu,- wizualizacja biura (banery, szyldy itp.),- zakup rzutnika multimedialnego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa..

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 w/w ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste pracowników podatnika oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zamierza uczestniczyć w realizacji projektu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Projekt zakłada utworzenie Regionalnego Centrum Transferu Innowacji w Ochronie Środowiska, stanowiącego system gromadzenia i wymiany informacji odnośnie rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska. Projekt ma charakter non profit, w związku z jego realizacją Spółka nie uzyskuje wynagrodzenia, a jedynie zwrot poniesionych kosztów. Z informacji udostępnianych w ramach Centrum korzystać będą bezpłatnie beneficjenci projektu - zainteresowane podmioty, których nabór mieć będzie charakter otwarty. Zatem czynności wykonywane przez Spółkę w ramach realizacji w/w projektu nie mają charakteru świadczenia na rzecz oznaczonego podmiotu - konkretnego usługobiorcy w ramach istniejącej więzi prawnej. Czynności te są nieodpłatne i nie stanowią odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług, ani też nie mogą być traktowane jak odpłatne świadczenie usług w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT. W konsekwencji czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w myśl art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy

W świetle powyższego zatem Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego zawartego w wydatkach ponoszonych przezeń w związku z realizacją przedmiotowego projektu, albowiem wydatki te nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, stanowiącego jeden z unijnych funduszy strukturalnych. Środków tych nie można zaliczyć do bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), toteż Spółce nie przysługuje zwrot podatku naliczonego na podstawie § 23 przywołanego rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj