Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-58/GJ/06
z 4 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-58/GJ/06
Data
2006.09.04



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
przedawnienie
przychód
zobowiązanie


Pytanie podatnika
Czy wartość przedawnionego zobowiązania stanowi dla dłużnika przychód? Czy przychód ten winien być wykazany przez wierzyciela ( płatnika ) w informacji PIT-8C?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. / art. 11ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), art. 117 oraz art. 118 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w związku z Pani wnioskiem z dnia 25.05.2006r. ( data wpływu do tut. Organu - 22.06.2006r. ), uzupełnionym w dniu 01.09.2006r. w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu z tytułu przedawnionego zobowiązania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pani stanowisko i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Przedsiębiorca wykonał usługę dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, za którą nie otrzymał zapłaty. Należność uległa przedawnieniu. Czy wartość przedawnionego zobowiązania stanowi dla dłużnika przychód? Czy przychód ten winien być wykazany przez wierzyciela ( płatnika ) w informacji PIT-8C?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przedawnione zobowiązanie nie stanowi przychodu dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej. Po stronie wierzyciela nie powstaje zatem obowiązek określenia dłużnikowi przychodu i tym samym wystawienia informacji PIT-8C.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z ogólną definicją przychodu, określoną w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej są otrzymane lub postawione do jej dyspozycji w roku kalendarzowym :

1.pieniądze i wartości pieniężne,

2.świadczenia w naturze,

3.inne nieodpłatne świadczenia.

W przedmiotowej sprawie rozważenia wymaga kwestia, czy przedawnione zobowiązanie stanowi dla dłużnika wymienione w pkt 3 inne nieodpłatne świadczenie i tym samym czy powstanie po jego stronie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zobowiązanie jest stosunkiem prawnym, w którym jedna osoba ( wierzyciel) może żądać od drugiej ( dłużnik) świadczenia , a ta ostatnia powinna to świadczenie spełnić. Treść zobowiązania stanowią uprawnienia wierzyciela i odpowiadające im obowiązki dłużnika. Z istoty stosunku zobowiązaniowego wynika, że obowiązek świadczenia ciążący na dłużniku powinien być wykonany zgodnie z treścią zobowiązania. Skutki niewykonania zobowiązań reguluje ustawa z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w przepisach tytułu VII, działu II księgi III . Zasadnicze uprawnienie wierzyciela w sytuacji, gdy zobowiązanie nie jest wykonane, jeżeli dłużnik nie spełnia świadczenia polega na domaganiu się świadczenia przy zastosowaniu środków przymusu czy to na drodze egzekucji administracyjnej czy też na drodze sądowego postępowania cywilnego. W sytuacji , gdy wierzyciel nie uczyni tego w miarę szybko, może dojść do przedawnienia jego wierzytelności. Przepisy Kodeksu Cywilnego przewidują, że roszczenia majątkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegają przedawnieniu w terminie 3 lat od dnia , w którym roszczenie stało się wymagalne ( art. 118 k.c.) Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia ( art. 117 k.c.). Należy zatem uznać, że mimo przedawnienia zobowiązanie nadal istnieje i dłużnik ma obowiązek wypełnić ciążące na nim zobowiązanie, ale sam wierzyciel nie może już dochodzić przymusowego jego wykonania. Czy w sytuacji niewykonania ciążącego na nim obowiązku po stronie dłużnika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?
Aby można było zaliczyć określone świadczenie do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody objęte opodatkowaniem. O nieodpłatnym świadczeniu na rzecz dłużnika można mówić chociażby w sytuacji zwolnienia z długu. Wierzyciel składa oświadczenie woli, że zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje ( art. 508 k.c.). Powstaje wówczas przychód po stronie dłużnika w kwocie wykazanej przez wierzyciela ( płatnika) w PIT-8C.

W przypadku przedawnienia zobowiązania, jeżeli wierzyciel dopuścił do tego nie podejmując czynności, przed upływem terminu przedawnienia ,w celu zaspokojenia swojego roszczenia przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń , po stronie dłużnika nie powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia opodatkowany podatkiem dochodowym , w związku z czym na wierzycielu nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj