Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/45-2/06
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/45-2/06
Data
2006.08.21



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
rozwiązanie umowy
umowa o pracę
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Spółka – na podstawie wyroków sądowych – wypłaciła pracownikom odszkodowania z tyt. wcześniejszego rozwiązania umów o pracę wraz z odsetkami. W momencie wypłaty uznano wypłacone odszkodowania wraz z odsetkami za koszty uzyskania przychodu, natomiast poniesione koszty sądowe związane z wyrokami jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości dotyczą prawidłowości zaliczenia wypłaconych odszkodowań do kosztów uzyskania przychodów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i art. 16 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku P. sp. z o.o. z dnia 24.05.2006 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że spółka P. wypłaciła byłym pracownikom odszkodowania wraz z odsetkami. Należności te wynikały gwarancji zatrudnienia zawartych w pakiecie gwarancji pracowniczych. Według podatnika, cyt. „...zgodnie z zapisami Pakietu Gwarancji Pracowniczych z dnia 3.01.2001 r. w przypadku wcześniejszego rozwiązania z pracownikami umów o pracę spółka zobowiązana była do wypłaty na rzecz zwolnionego pracownika odszkodowania stanowiącego iloczyn aktualnego wynagrodzenia pracownika i liczby miesięcy pozostałych do upływu okresu gwarancji zatrudnienia”. W dniu 14.11.2001 r. zawarty został aneks nr 1 do ww. pakietu gwarancji, na podstawie którego odszkodowanie nie przysługiwało w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i ubieganiem się przez pracownika z tego tytułu o zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W oparciu o zapis tego aneksu w momencie rozwiązania umowy o pracę spółka nie wypłaciła pracownikom odszkodowania z tyt. wcześniejszego rozwiązania umów o pracę. Natomiast po wniesieniu przez zwolnione osoby pozwów do sądu o wypłatę odszkodowań i otrzymaniu korzystnych dla nich wyroków sądowych, podatnik wypłacił byłym pracownikom odszkodowania wraz z należnymi odsetkami. Spółka w momencie wypłaty uznała wypłacone odszkodowania wraz z odsetkami za koszty uzyskania przychodu, natomiast poniesione koszty sądowe związane z wyrokami jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczą prawidłowości zaliczenia wypłaconych odszkodowań do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W art. 16 ust. 1 pkt 16 ustawy zapisano jedynie, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz dodatkowej składki ubezpieczeniowej w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy. Przepis ten nie obejmuje odszkodowań ani związanych z nimi odsetek, wypłaconych byłym pracownikom w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów o pracę. Z powyższego wynika, że odszkodowania wraz z odsetkami wypłacone byłym pracownikom z tytułu wcześniejszego rozwiązania z pracownikami umów o pracę, będące konsekwencją wcześniejszego zatrudnienia pracowników, są wydatkami związanymi z całokształtem działalności podatnika oraz jego funkcjonowania, a przez to wykazują związek z przychodami spółki i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podatnika.

W świetle powyższego Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż spółka prawidłowo zakwalifikowała wypłaty odszkodowań wraz z należnymi odsetkami z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o prace jako koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj