Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żurominie
1445/PP44/443/2/2006
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1445/PP44/443/2/2006
Data
2006.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Żurominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
nota obciążająca
odszkodowania
podatek od towarów i usług



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz 14a §1,§4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ustawy Dz.U. z 2005 Nr 8, poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym zapytaniem Spółki z o.o. w likwidacji w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie stwierdza, iż stanowisko Spółki wyrażone we wniosku z dnia 31.05.2006r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31.05.2006 r. spółka zo.o. w likwidacji zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: -czy otrzymane odszkodowanie od kontrahenta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.- czy dla udokumentowania odszkodowania można wystawić notę obciążeniową, którą dokumentuje się czynności nie podlegające opodatkowaniu.

Stan faktyczny przedstawia się następująco. Dnia 31.12.1998r. Spółka akcyjna ustanowiła na rzecz spółki z o.o. prawo użytkowania nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami. Umowa użytkowania została zawarta na 10 lat za jednorazowo płatnym wynagrodzeniem z góry za cały okres użytkowania. Ustanowienie odpłatnego użytkowania, jako ograniczonego prawa rzeczowego, nie stanowiło żadnej z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz. 50 ze zm.). W związku z tym nie podlegało ono na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy opodatkowaniu podatkiem VAT. W dniu 14 grudnia 2005r. na mocy uchwały Zarządu spółki akcyjnej doszło do rozwiązania umowy użytkowania nieruchomości zawartej ze spółką z o.o. za odszkodowaniem. Zgodnie z ww. uchwałą spółka z o.o. wystawiła notę obciążeniową tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy użytkowania. W dniu 03.01.2006r. Spółka akcyjna wypłaciła spółce z o.o. w likwidacji odszkodowanie. Spółka potraktowała wpłaconą kwotę pieniędzy jako odszkodowanie stanowiące rekompensatę za skrócony okres odpłatnego użytkowania. W związku z powyższym, Spółka z o.o. wystawiła notę obciążeniową w wysokości wpłaconego odszkodowania, którą udokumentowała czynności nie podlegające opodatkowaniu. Ponadto zdaniem Likwidatorów otrzymane odszkodowanie w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Spółki nie powinno podlegać na gruncie obecnej ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2. eksport towarów;3. import towarów;4. wewnątrzwspólnotowa nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie po przeanalizowaniu sprawy, stoi na stanowisku iż otrzymane przez Spółkę z o.o. odszkodowanie od Spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie uważa, że otrzymane w dniu 3 stycznia 2006r. odszkodowanie przez spółkę z o.o. w likwidacji od Spółki akcyjnej - nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług. W związku z tym ww. Spółka, dokumentuje czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług innymi dowodami księgowymi niż faktura np. notą obciążeniową .

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencjiInterpretacji udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika i obowiązuje do czasu jej zmiany lub uchylenia. Niniejsza interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie przysługuje na podstawie art.236§2 pkt1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj