Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
E-2/446/5/06
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
E-2/446/5/06
Data
2006.10.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy zbycie przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz swoich członków nieruchomości służących do obsługi sąsiednich nieruchomości zabudowanych podlega podatkowi VAT, czy podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.07.2006 r. wpłynął wniosek Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej uzupełniony pismem z dnia 26.09.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wszyscy członkowie Spółdzielni posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego i garażu ustanowione przed 30 kwietnia 2004r. W 2005 r. Gmina ..... sprzedała na rzecz SBM grunty stanowiące własność Gminy ....., a będące przedmiotem użytkowania wieczystego Spółdzielni.

Zakupione grunty to działki bezpośrednio związane z poszczególnymi budynkami oraz działki na których znajdują się place zabaw, parkingi i drogi wewnętrzne służące do bezpośredniej obsługi tych, sąsiednich nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Koszt zakupu całości gruntu w tym i działek wspólnych ponieśli mieszkańcy.Spółdzielnia:
1) przeniesie na własność swoich członków odpowiednie udziały w nieruchomości gruntowej z uwzględnieniem bonifikat zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
2) po uzyskaniu zgody Zebrania Przedstawicieli Członków zbędzie na rzecz swoich członków odpowiednie udziały w działkach służących do obsługi w/w nieruchomości (nazwanych w akcie notarialnym jako "służących do obsługi sąsiednich nieruchomości zabudowanych") z uwzględnieniem bonifikat.

Postawiono pytanie:

czy zbycie gruntu na rzecz członka Spółdzielni podlega opodatkowaniu VAT ?

i zajęto następujące stanowisko:

Zdaniem Spółdzielni w/w czynności nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, a czynności wymienione w pkt 2 powinny być objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdzie podstawą będzie cena gruntu po bonifikacie.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, następująco:

Postanowieniem z dnia 29.09.2006r. Nr D2/443-41/06 tut. organ podatkowy wydał interpretację w oparciu o podany we wniosku stan faktyczny, w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdzając, że dokonywanie przez Spółdzielnię zbycie na rzecz członków udziałów w działkach "służących do obsługi sąsiednich nieruchomości zabudowanych", będących jej własnością podlega podatkowi od towarów i usług wg stawki 22 %. Zgodnie z art. 2 ust 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 09 września 2000 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne jeżeli, przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części lub prawo użytkowania wieczystego.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że dla czynności zbycia przez Spółdzielnię na rzecz swoich członków udziałów w działkach "służących do obsługi sąsiednich nieruchomości zabudowanych" nie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj