Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/53/06
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/53/06
Data
2006.08.09



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)
świadczenia na rzecz pracowników
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych wypłacanych pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy w firmie, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku T. o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych wypłacanych pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy, w firmie która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku spółki T. stanu faktycznego wynika, iż spółka świadczy usługi w zakresie transportu towarów w kraju i zagranicą. Zlecenia przewozu realizuje własnymi środkami transportu. Pojazdy w chwili obecnej są obsługiwane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przedmiotem jest świadczenie usług kierowcy. Zdaniem spółki zatrudnianie pracowników w rozumieniu kodeksu pracy jest utrudnione poprzez niejednolitą i rozbieżną interpretację zarówno przez Urzędy Skarbowe, jak i Ministerstwo Finansów przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wypłacanych pracownikom - kierowcom diet i innych należności z tytułu podróży służbowych. W związku z powyższym podatnik pyta czy wartość diet z tytułu podróży służbowych wypłacanych pracownikom na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy w firmie, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych stanowi koszt uzyskania przychodów. Spółka uważa, że wypłacone kierowcom diety z tytułu podróży służbowych związanych z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi będą w całości kosztem uzyskania przychodu spółki.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 ustawy, który stanowi, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Jak słusznie zauważył wnioskujący w odniesieniu do pracowników, wydatki na diety nie mieszczą się w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zamieszczonym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, a zatem ich kwalifikacji należy dokonać w świetle art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Kosztami uzyskania przychodów będą więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowane źródła przychodów. Niewątpliwie do takich kosztów należeć będą koszty wypłaconych pracownikom - kierowcom diet i innych należności za czas podróży służbowych. Z kolei zagadnienia dotyczące kwestii podróży służbowych uregulowane zostały w przepisach prawa pracy przede wszystkim w ustawie z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Tak więc prawo do otrzymania przez pracownika - kierowcę, świadczeń z tytułu podróży służbowej winno wynikać z tych przepisów. Mając na uwadze brzmienie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, stwierdzić należy, iż interpretacja przepisów prawa pracy nie należy do właściwości organów podatkowych, organy te wydają interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie przepisów prawa podatkowego, stąd też brak jest podstaw do rozstrzygnięcia, czy w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym pracownicy odbywają podróż służbową. Zdaniem tut. organu podatkowego na możliwość uwzględniania w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej należności wypłacanych kierowcom będącym pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy, nie wpływa okoliczność czy należności te mają charakter diet z tytułu podróży służbowych, czy też stanowią inne świadczenia będące składnikiem wynagrodzenia.

Reasumując stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy pracownikom - kierowcom wypłacane są diety i inne należności z tytułu podróży służbowej, wartość tych świadczeń będzie dla spółki stanowiła koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem stanowisko spółki w przedmiotowym zakresie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj