Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/116/2006
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/116/2006
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza
premia pieniężna
przychód z działalności gospodarczej
spółka akcyjna
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy otrzymana premia indywidualna stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowana jest według zasad określonych w art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czy według zasad wynikających z art. 27 ust. 1 wyżej powołanej ustawy ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakwalifikowania otrzymanej przez Pana tzw. premii indywidualnej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 19.06.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 23.06.2006r.).


Wnioskiem z dnia 19.06.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego:23.06.2006r.), który został przez Pana uzupełniony w dniach: 31.08.2006r. i 11.09.2006r., zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakwalifikowania otrzymanej przez Pana tzw. premii indywidualnej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (dwóch wspólników) pod nazwą ........... Autorska Pracownia Architektury spółka cywilna w zakresie świadczenia usług projektowych.
Od miesiąca września 2002 wyżej wymieniona spółka współpracuje z firmą ,,.......... Polska" Spółka Akcyjna z siedzibą w .........
Przedmiotem współpracy jest świadczenie przez spółkę na rzecz firmy ,,..........Polska" Spółka Akcyjna usług projektowych i obsługi inwestycji w zakresie nowotworzonych oraz istniejących już placówek gastronomicznych sieci ..........
Do zadań przedmiotowej spółki cywilnej, wynikających z umowy zawartej z firmą ,,......... Polska" Spółka Akcyjna należą w szczególności:


  • czynności związane z przygotowaniem inwestycji, tj. zlecenie inwentaryzacji, przygotowanie założeń do finansowania inwestycji,
  • opracowanie części architektonicznej dokumentacji projektowej będącej elementem projektu budowlanego, stanowiącego podstawę wykonania robót budowlanych przy inwestycjach tworzenia placówek gastronomicznych sieci .........,
  • pełnienie nadzoru autorskiego i inwestorskiego nad wykonywanymi inwestycjami,
  • udział w kompletowaniu dokumentacji zadania inwestycyjnego oraz w uzyskaniu wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych we właściwych dla lokalizacji placówki urzędach, w zakresie wynikającym z obowiązujących przepisów pozwalających wystąpić o wydanie decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę,
  • stała kontrola i nadzór nad realizacją zadań inwestycyjnych w zakresie zgodności z przyjętymi założeniami rzeczowo - finansowymi i harmonogramem robót,
  • udział w odbiorze i przekazaniu placówki do użytkowania,
  • powykonawcza weryfikacja kosztów i ich bieżąca aktualizacja.


Zadania wynikające z zawartej z firmą ,,....... Polska" Spółka Akcyjna umowy, dotyczą zarówno budowy nowych placówek gastronomicznych, jak również remontów, modernizacji i rozbudowy już istniejących lokali sieci ........
Jako spółka cywilna zobowiązani są Państwo do stałej współpracy na każdym etapie realizacji inwestycji - od planowania kosztów i harmonogramu prac, przygotowania projektu,realizacji inwestycji, aż do odbioru i przekazania lokalu.
Pierwsza umowa o świadczenie usług projektowych i wykonywanie nadzoru autorskiego z firmą ,,....... Polska" Spółka Akcyjna została zawarta w dniu 2 września 2002r.W dniu 12 sierpnia 2005r. zostało zawarte porozumienie w sprawie rozwiązania tej umowy i jednocześnie w tym samym dniu została zawarta nowa umowa o świadczenie usług projektowych i wykonywanie nadzoru autorskiego,która rozszerza nasz zakres obowiązków i odpowiedzialności związany z projektowaniem, realizacją i rozliczeniem inwestycji.
W związku ze znacznym udziałem w/w spółki cywilnej w rozwoju placówek gastronomicznych ........ oraz przyczynieniem się do wzrostu sprzedaży sieci restauracji, akcjonariusze firmy ,,......... Polska" Spółka akcyjna przyznali Państwu roczne premie za lata 2002, 2003, 2004.
Stanowiły one podstawę do przyznania Państwu premii indywidualnej w wysokości stanowiącej sumę tych rocznych premii.
Nadmienił Pan,że zwrot ,,premia indywidualna stanowiąca sumę rocznych premii za lata 2002,2003,2004" oznacza jednorazową wypłatę przez wypłacającego, który w ten sposób sformuował tytuł wypłaty.
Premia indywidualna została Panu wypłacona w dniu 26.06.2006r. w formie przelewu na konto osobiste.
Poinformował Pan tutejszy organ podatkowy, że jednym dokumentem wystawionym przez podmiot dokonujący wypłacenia przedmiotowej premii było pisemne powiadomienie o przyznaniu tej premii.
Na powyższą okoliczność nie został wystawiony żaden dokument księgowy w formie faktury czy rachunku.
Z treści Pana wniosku wynika,że spółka cywilna ........... Autorska Pracownia Architektury zgodnie z obowiązującymi przepisami posiada rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością.
Opisywana premia została przyznana na określonych warunkach.Prawo do żądania wypłaty premii indywidualnej powstaje w terminie 90 dni od daty sprzedaży przez Fundusz będący akcjonariuszem instytucjonalnym firmy ,,.......... Polska" Spółka Akcyjna ostatniej akcji Spółki będącej jego własnością.
Część premii indywidualnej w wysokości 72% wypłaci akcjonariusz indywidualny, natomiast resztę, tj. 28% wypłaci Fundusz - ........... Sp. zo.o.
W swoim wniosku nadmienił Pan, że osiągane przez Pana dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych wspólnicy spółki cywilnej prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych, zwrócił się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z prośbą o potwierdzenie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie, że otrzymana przez Pana premia indywidualna stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowana jest według zasad określonych w wyżej powołanym art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie według zasad wynikających z art. 27 ust. 1 powołanej ustawy.
W Pana ocenie za takim stanowiskiem przemawiają następujące argumenty:


  1. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza,
  2. zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne,
  3. podatek dochodowy od prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej zgodnie z art.30c w/w ustawy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku,
  4. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zgodnie z art.9 ust.1 wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a,i 52c w/w ustawy - otrzymana przez Pana premia nie została w żadnym z powyższych artykułów wymieniona,
  5. otrzymana premia jest wynikiem prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej i realizowanej wieloletniej współpracy na podstawie umowy o świadczenie usług projektowych i wykonywanie nadzoru autorskiego, zawartej z firmą ,,........ Polska" Spółka Akcyjna.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Ustawodawca w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi expressis verbis, że ,,Ilekroć w ustawie jest mowa o: pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9."
Treść powyższej definicji legalnej jest wiążąca w ramach całej ustawy.
Zgodnie z powyższą definicją przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszystkie te przychody, które nie są zaliczane do innych przychodów, tj.:


  • pracy i stosunków pokrewnych,
  • działalności wykonywanej osobiście,
  • działów specjalnych produkcji rolnej,
  • nieruchomości,
  • najmu dzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,
  • odpłatnego zbycia nieruchomości, niektórych praw majątkowych i rzeczy ruchomych,
  • innych źródeł.


W związku z powyższym ustalając, czy dany przychód pochodzi z działalności gospodarczej, należy w pierwszym rzędzie podjąć próbę przypisania go do jednego z pozostałych, wymienionych w ustawie źródeł.
Jeżeli okaże się to niemożliwe, a osiągnięcie przychodu jest wynikiem działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, która prowadzona jest we własnym imieniu, to wówczas przychód ten będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej.
Prowadzi to do wniosku, że w przedmiotowym stanie faktycznym otrzymana przez Pana premia indywidualna może być wyłącznie przypisana do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowana na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 powyższej ustawy, tj. wg jednolitej stawki 19%.
W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj