Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/311/378/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/311/378/06
Data
2006.06.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
podatnik
towar
transport


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym miejscem opodatkowania usługi transportu towarów jest terytorium Polski, a Spółka otrzymując od usługodawcy fakturę będzie mogła odliczyć podatek; w przypadku, gdy niemiecka firma nie rozliczy podatku, podatnikiem stanie się Spółka - usługobiorca, który będzie zobowiązany do opodatkowania importu usług.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka działa w branży transportu drogowego rzeczy na terenie Unii Europejskiej oraz państw trzecich i jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE na terytorium kraju. Spółka nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT UE w pozostałych krajach Unii Europejskiej, ani też w krajach trzecich. Podatnik zlecił wykonanie usługi transportu towarów z Polski do Włoch niemieckiej firmie, która jest zarejestrowana w Polsce, ale nie ma tu siedziby. Usługa jest wykonywana środkami transportu drogowego.
Zdaniem Podatnika, miejscem opodatkowania usługi transportu towarów jest terytorium Polski, a Spółka otrzymując od usługodawcy fakturę będzie mogła odliczyć podatek; w przypadku, gdy niemiecka firma nie rozliczy podatku, podatnikiem stanie się Spółka - usługobiorca, który będzie zobowiązany do opodatkowania importu usług.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu powyższego wynika zasada, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem świadczenia określonym na podstawie przepisów ustawy jest terytorium kraju, przez które, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zasadniczo, podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy związany ze świadczeniem usługi jest usługodawca. Jednakże określenie miejsca świadczenia danej usługi istotne jest także dla nabywcy usługi świadczonej przez podatnika posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, gdyż w przypadku wystąpienia importu usługi, podatnikiem z tytułu jej wykonania jest usługobiorca.
Odnosząc się do wyrażonych przez Podatnika wątpliwości, wskazać należy, iż zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Jak stanowi ust. 2 powyższego artykułu, wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Stosownie natomiast do art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jak wynika ze złożonego wniosku, Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik w innych niż Polska krajach Wspólnoty, a zatem nie podała numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu. W konsekwencji, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumieć należy świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W myśl art. 17 ust. 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Jako że Spółka jest usługobiorcą usługi świadczonej przez podatnika posiadającego siedzibę poza terytorium kraju, której miejsce świadczenia określane jest zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy i znajduje się na terytorium kraju - jest ona podatnikiem z tytułu importu tej usługi, jeżeli podatek należny nie zostanie rozliczony przez usługodawcę.
Jeżeli natomiast podatek należny zostanie rozliczony przez usługodawcę, a Spółka otrzyma od tego usługodawcy fakturę dokumentującą świadczenie przedmiotowej usługi, na której to fakturze wykazana zostanie kwota podatku nakładanego ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - wtedy zgodnie z art. 86 ust. 1 tej ustawy, w zakresie, w jakim usługa ta jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie bowiem do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj