Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-138/14a/06/GM
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-138/14a/06/GM
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
podatek od towarów i usług
świadczenie usług
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
transport
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jak ustalić termin wykazania w deklaracji VAT-7 w pozycji 21 świadczenie usług poza terytorium kraju?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 4, ust. 13 pkt. 2 lit. a,art. 86 ust. 8 pkt. 1, art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany: postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 02.06.2006r. (data wpływu do urzędu 06.06.2006r.), za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik w ramach świadczenia usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, świadczy wewnątrzwspólnotowe usługi transportu oraz usługi transportu międzynarodowego.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy, świadczenie usług poza terytorium kraju należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji 21, w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Strona świadczy usługi transportowe poza terytorium kraju, podlegające opodatkowaniu również poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tutejszy organ podatkowy nie może się zgodzić ze stanowiskiem Strony, ponieważ przedstawione w nim uzasadnienie nie ma zastosowania w stanie faktycznym ani prawnym.

Powołany przez Stronę przepis art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, odnosi się do usług podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju.

Przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, nie regulują jednoznacznie terminu, w którym należy wykazać w deklaracji VAT-7 świadczenia usług poza terytorium kraju. Nie można więc narzucać Podatnikowi terminu wykazania świadczenia wyżej wymienionych usług, zgodnego ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego. Tym bardziej, że w przypadku usług transportowych świadczonych poza terytorium kraju, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku.

Mimo iż na podstawie polskich przepisów, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT, to art. 87 ust. 3 ww. ustawy posługuje się pojęciem "obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt. 1".

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt. 1 ww. ustawy: "Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą: dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonane na terytorium kraju...".

W związku z powyższym, do ustalenia terminu wykazania w pozycji 21 deklaracji VAT-7 sprzedaży usług świadczonych poza terytorium kraju pośrednie zastosowanie, jednak głównie dla celów dowodowych, miałby art. 19 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Reasumując, wartość usług świadczonych poza terytorium kraju należy wykazać w pozycji 21 deklaracji VAT-7, natomiast wykazanie sprzedaży wyżej wymienionych usług, winno nastąpić w miesiącu wystawienia faktury VAT potwierdzającej ich wykonanie. Jednak, jeżeli Podatnik w deklaracji VAT-7 wykaże obrót z tytułu świadczenia usług poza terytorium kraju w innym terminie, nie będzie podstaw do kwestionowania zastosowanego terminu.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (06.06.2006r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj