Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-137/14a/06/GM
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-137/14a/06/GM
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty rolne
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy od sprzedaży działek rolnych trzeba zapłacić podatek VAT ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany: postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 02.06.2006r., za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik w dniu 06.01.2006r. dokonał sprzedaży działki rolnej o powierzchni 971 m² za kwotę 38.840,00 zł. Natomiast obecnie Strona zamierza sprzedać działkę rolną o powierzchni 960 m², za kwotę 40.000,00 zł.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż działek rolnych nie jest opodatkowana podatkiem VAT, gdyż nie jest czynnością wykonywaną częstotliwie w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004r. ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, należy zauważyć, iż Strona dokonała sprzedaży działki rolnej oraz zamierza ponownie sprzedać działkę rolną. Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) zakłada w art. 5 ust. 1 pkt. 1, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem dostawa gruntów również podlega opodatkowaniu. Opodatkowaniu jednak co do zasady podlegają grunty budowlane, gdyż art. 43 ww. ustawy przewiduje dla innych gruntów niż budowlane zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług: "Zwalnia się od podatku: dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę".

Tutejszy organ podatkowy nie może się zgodzić ze stanowiskiem Strony, ponieważ przedstawione w nim uzasadnienie nie ma zastosowania w stanie faktycznym ani prawnym.

Powołany przez Stronę art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczy określenia kto jest podatnikiem podatku VAT oraz jak należy rozumieć pojęcie działalność gospodarcza.Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągłych dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym sprzedaż dokonywana przez Stronę dotyczy działek rolnych, ustawowo zwolnionych z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, nie ma podstaw do rozpatrywania czy czynność taką można uznać za działalność gospodarczą, a w konsekwencji realizujący ją podmiot za podatnika VAT.

Reasumując, sprzedaż działek rolnych jest na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 9 ww. ustawy zwolniona z podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (02.06.2006r.).

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj