Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15PO-II-415/14/06/KD
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15PO-II-415/14/06/KD
Data
2006.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
komputery
odliczenie od dochodu
rehabilitacja
ulga



P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tj.Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 czerwca 2006roku, dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie odliczenia od dochodu za 2005rok w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup komputera dla córki, który jest niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwia wykonanie czynności życiowych w związku z posiadaną przez córkę niepełnosprawnością jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnicy w dniu 28 czerwca 2006 roku, zwrócili się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie odliczenia od dochodu męża w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup w 2005roku komputera dla córki, która jest osobą niepełnosprawną.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny.

Wymienieni na utrzymaniu mają córkę ur. 17.10.1982r., która jest osobą niepełnosprawną. Zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 05.05.2005r. córka jest całkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji - trwale i otrzymała na stałe rentę socjalną w wysokości 473,00zł. ( decyzja z dnia 30.05.2005r.). Ponadto Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce wydał zaświadczenie, że zakup komputera wraz z oprogramowaniem pozwoli na pełniejszy kontakt z otoczeniem oraz da ,możliwość rozwoju umiejętności komunikowania się za jego pomocą. Ojciec niepełnosprawnej córki) w dniu 27.11.2005r. dokonał zakupu komputera dla córki na kwotę 3.814,94zł. Zwracał się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Mazowiecki w Warszawie o dofinansowanie z programu Pegaz 2003- obszar B pomoc w zakupie sprzętu komputerowego. Wniosek został załatwiony negatywnie, z powodu nie spełnienia warunków formalno- prawnych obowiązujących w programie.

Zapytanie.

Wymienieni zwracają się z zapytaniem, czy mogą dokonać korekty zeznania podatkowego za 2005 rok i odliczyć od dochodu męża poniesiony wydatek na zakup sprzętu komputerowego dla córki, która jest osobą niepełnosprawną - jako wydatek ca cele rehabilitacyjne.?

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawców odliczenie wydatków za zakup sprzętu komputerowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej przysługuje, ponieważ jest to urządzenie niezbędne w rehabilitacji.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po analizie przedstawionego stanu faktycznego uznał, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn.zm.), podstawę obliczenia, z zastrzeżeniem art.24 ust.3,art.28-30 oraz art.30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art.9, art.24ust.1,2,4,4a-4e,ust.6 lub art.24b ust.1 i 2 lub art.25 po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osoba niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do art.26 ust.7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Warunkiem odliczenia wydatków - zgodnie z art.26 ust.7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną lub orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia

Wydatki na cele rehabilitacyjne- zgodnie z art.26 ust.7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych , albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane z tych funduszy , odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami, a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek innej formie. W oparciu o art.26ust.1c ustawy wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z wyjątkiem wydatków , o których mowa m.in. w ust.7a pkt 7,8 i 14.

Reasumując, stanowisko Państwa zawarte we wniosku należy uznać za prawidłowe, o ile przedstawiony stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym i nie otrzymaliście Państwo zwrotu z wyżej wym. funduszy lub w jakiejkolwiek innej formie.

Jednocześnie nadmienia się, iż aby ubiegać się o zwrot nadpłaty w podatku dochodowym należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego za 2005rok. - zgodnie z art.75§1,2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj