Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PD-1/4218-20/06/I
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/4218-20/06/I
Data
2006.04.12



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnictwo
podpis
reprezentacja spółki
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy pełnomocnik Spółki ustanowiony do reprezentowania jej przed organami podatkowymi może podpisywać w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostka - CIT-2 i CIT-8 ?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.02.2006 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 23.01.2006 r. nr D-11423-65/05 w zakresie interpretacji prawa podatkowego:- zmieniam zaskarżone postanowienie w sposób określony w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 09.12.2005 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania prawa podatkowego z zapytaniem - czy pełnomocnik Spółki ustanowiony do reprezentowania jej przed organami podatkowymi może podpisywać w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostka - CIT-2 i CIT-8. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: zgodnie z art. 201 § 1 Ksh Zarząd Spółki z o.o. reprezentuje Spółkę, natomiast art. 204 § 1 Ksh stanowi, że prawo członka Zarządu do prowadzenia spraw Spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych Spółki. Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym Spółkę reprezentuje zarząd dwuosobowy w składzie Prezes i Wiceprezes Zarządu. Sposób reprezentacji Spółki w KRS został określony następująco "Każdy z członków Zarządu - samodzielnie".

Zgodnie z art. 136 ustawy z dnia 29.08.1979 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), zarząd może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga osobistego działania zarządu. Zarząd udzielił pełnomocnictwa osobom fizycznym do reprezentowania spraw Spółki przed organami podatkowymi, którego oryginał został złożony w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w dniu 07.12.2005 r. W ocenie Spółki pełnomocnicy ustanowieni przez Zarząd Spółki do reprezentowania jej przed organami podatkowymi, mają prawo do działania w imieniu podatnika i na rachunek podatnika, tj. podpisywać w jego imieniu deklaracje i zeznania, tj. CIT-2 i CIT-8.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 23.01.2006 r. nr D-1/423-65/05 uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy stwierdził, iż składane przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych deklaracje i zeznania (CIT-2 i CIT-8) nie mogą być podpisane przez pełnomocnika, lecz powinny być potwierdzone podpisami osób uprawnionych do zarządzania jednostką zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem.

Na wydane postanowienie zostało złożone zażalenie z dnia 06.02.2006 r., w którym Spółka zaskarża postanowienie. Zaskarżonemu postanowieniu Spółka zarzuca niepotrzebną biurokrację, zmuszającą członków zarządu firmy do osobistego podpisywania deklaracji i zeznań podatkowych, tj. CIT-2 i CIT-8 mimo wcześniejszego upełnomocnienia wskazanych osób. W ocenie Spółki jest to typowy przykład prawa powielaczowego utrudniającego działalność gospodarczą.

Rozpatrując zarzuty zażalenia organ odwoławczy zważył, co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że dwuosobowy Zarząd Spółki, ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym udzielił pełnomocnictwa osobom fizycznym do reprezentowania Spółki przed organami podatkowymi w sprawach związanych z obowiązkami podatkowymi, w tym do podpisywania w jego imieniu dokumentów związanych z tymi obowiązkami. Pełnomocnik jest umocowany do udzielenia dalszych pełnomocnictw w powyższym zakresie na mocy art. 106 Kodeksu Cywilnego. Zdaniem Spółki pełnomocnik może podpisywać deklaracje podatkowe CIT w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania Spółką.
Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zaprezentowanego w sprawie stanowiska, organ odwoławczy wyjaśnia:

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, :ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego (CIT-2) i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a suma zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Art. 27 ust. 1 i 2 tejże ustawy stanowi natomiast, że podatnicy są obowiązani składać urzędowi skarbowemu zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8). Wzór deklaracji i zeznań został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania i oświadczeń oraz informacji podatkowych, obowiązujących w zakresie pdop (Dz. U. z 2004 r. Nr 279a, poz. 2761). Zgodnie z opisami, odpowiednio w pozycji 54 deklaracji CIT-2 z indeksem 16 oraz pozycji 63 zeznania CIT-8 z indeksem 18 właściwych dla podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31.12.2004 r. winny być złożone podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych, na podstawie obowiązujących przepisów lub nadanego statutu do zarządzania jednostką. Organizację i funkcjonowanie Spółki z ograniczona odpowiedzialnością reguluje ustawa z dnia 16 września 2000 roku - Kodeks spółek (handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, ze zm.).

Art. 201 § 1 Ksh stanowi, że zarząd Spółki z ograniczona odpowiedzialnością reprezentuje Spółkę, natomiast art. 204 § 1 tego aktu stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw Spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sadowych i pozasądowych Spółki, a zatem także do czynności procesowych za Spółkę w postępowaniach wobec organów skarbowych. Sposób reprezentowania Spółki z ograniczona odpowiedzialnością przez jej członków zarządu określa umowa Spółki oraz przepisy art. 205 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 136 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie treść udzielonego pełnomocnictwa.

Jeżeli zatem pełnomocnictwo udzielone zostało osobie fizycznej do reprezentowania spraw Spółki przed organami podatkowymi, to osoba ta ma prawo działać w imieniu i na rachunek podatnika, w tym również - zdaniem organu odwoławczego - jest uprawniona, do podpisywania w jego imieniu dokumentów, którymi są miesięczne deklaracje CIT-2 oraz zeznania roczne CIT-8.

W ocenie organu odwoławczego przedstawione przez Spółkę argumenty zasługuje zatem na uwzględnienie. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj