Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-13/06/DŁo
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-13/06/DŁo
Data
2006.09.18



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
opłata paliwowa
paliwo silnikowe


Pytanie podatnika
Czy importowany komponent do produkcji m. in. paliw silnikowych, od którego została zapłacona opłata paliwowa, zawierający się w objętości gotowego wyrobu finalnego (paliwa silnikowego) do produkcji którego został on wykorzystany, podlega ponownie opłacie paliwowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisu art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)
- uznaję za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych z dnia 22.06.2006r. (wpływ do Urzędu Celnego w Gdańsku w dniu 26.06.2006r.)

UZASADNIENIE

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje importu komponentów do produkcji m.in. paliw silnikowych. W przypadku, gdy importowany wyrób uznany jest jako wyrób podlegający opłacie paliwowej, jego objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu wiąże się z obowiązkiem dokonania zapłaty cła, podatku akcyzowego, podatku VAT oraz opłaty paliwowej. Obciążone opłatą paliwową wyroby wykorzystywane są w procesie produkcji gotowych paliw służących do napędu pojazdów samochodowych podlegających również opłacie paliwowej. Importowane komponenty (z zapłaconą opłatą paliwową) po wykorzystaniu ich w procesie produkcji paliw silnikowych stanowią określoną część składową finalnego wyrobu gotowego.

Prowadzona przez Spółkę dokumentacja produkcyjna, a w szczególności rozliczenia komponentów zużytych do produkcji określonej partii paliwa, pozwala określić ilość importowanego komponentu (z zapłacona opłatą paliwową) zawierającego się w finalnym wyrobie gotowym.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy importowany komponent, od którego zapłacona została opłata paliwowa, zawierający się w objętości gotowego wyrobu finalnego (paliwa silnikowego) do produkcji którego został on wykorzystany, podlega ponownie opłacie paliwowej.

Zdaniem podatnika, paliwo silnikowe wytworzone z udziałem opisanego importowanego komponentu podlega opłacie paliwowej tylko w tej części, w której nie jest zawarty importowany komponent, w odniesieniu do którego obowiązek w zakresie opłaty paliwowej został spełniony.

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 22.05.2006r., Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 37 h ust.1 ustawy z dnia 27 października 1994r. o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 255 poz. 2571 z późniejszymi zmianami) wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym, podlega opłacie, zwanej dalej "opłatą paliwową".

Wśród podmiotów, na których ciąży obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ustawodawca w art. 37j ww. ustawy wymienił m.in. producenta oraz importera paliw silnikowych lub gazu.Zgodnie z art. 37k ww. ustawy obowiązek zapłaty opłaty paliwowej powstaje z dniem, w którym podmioty, o których mowa w ar. 37j ust.1, są obowiązane do zapłaty podatku akcyzowego od paliw silnikowych oraz gazu, o których mowa w art. 37h.Kwestię obowiązku zapłaty opłaty paliwowej w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym reguluje art. 37k ust.2, zgodnie z którym w przypadku poddania danej ilości paliwa silnikowego, od której zapłacono opłatę paliwową, dalszym procesom, w wyniku których nastąpiło zwiększenie ilości tego paliwa, opłacie paliwowej podlega uzyskana nadwyżka tego paliwa.

Mając powyższe na uwadze - postanowiłem jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy, zgodnie z art.14a §4 oraz art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Gdyni za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Zgodnie z treścią art. 239 oraz art. 219 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie od postanowienia winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. W przypadku wniesienia zażalenia (zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej - tekst jednolity z 2004r. Dz.U. nr 253, poz. 2532 z późn. zm., oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie pobierania zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty - Dz.U. nr 110, poz. 1176) należy dołączyć znaki opłaty skarbowej kwocie 5,00 zł od wniosku oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj