Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/ 11 /06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/ 11 /06
Data
2006.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
agent
fundusz inwestycyjny
wynagrodzenie prowizyjne


Pytanie podatnika
Czy usługi, zaklasyfikowane do symbolu 67.13.10-00, które wnioskodawca rozpocznie wykonywać na rzecz kontrahenta z USA będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek pani J N, z dnia 30.05.2006 r. złożony do tut. organu podatkowego w dniu 31.05.2006 r. i uzupełniony w dniu 19.06.2006 r., o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż usługi, zaklasyfikowane do symbolu 67.13.10-00, które rozpocznie wykonywać na rzecz kontrahenta z USA będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pani J N zwróciła się w dniu 31.05.2006 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawczyni podaje, iż dotychczas zajmowała się pośrednictwem ubezpieczeniowym i finansowym, usługami przedmiotowo zwolnionymi z VAT. Obecnie ma zamiar kontynuować wykonywanie usług pośrednictwa finansowego polegającego na pozyskiwaniu klientów dla instytucji finansowej, która ma siedzibę w USA. Jest to firma zarządzająca kapitałami klientów, rodzaj funduszu inwestycyjnego. Za pozyskanie klientów wypłacane będzie wynagrodzenie prowizyjne jako agent. Uzupełniając stan faktyczny pani J N podaje, iż jej działalność będzie polegała na działalności pomocniczej na rzecz podmiotu, który prowadzi działalność maklerską wobec tego uważa, iż właściwe jest sklasyfikowanie jej działalności do symbolu 67.13.10-00 - Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie wymienione.Polegać to będzie na pozyskiwaniu klientów, objaśnianiu im sposobu inwestycji w rachunki zarządzane, pomoc w zakładaniu rachunków, bieżąca obsługa informacyjna klientów, pomoc w korespondencji, pomoc dla klientów w składaniu dyspozycji dotychczasowych rachunków, udzielanie informacji dotyczących sposobu prowadzenia rachunków, udzielanie informacji na temat zarządzającego.Wobec tego wnioskodawczyni zapytuje o możliwość kontynuowania działalności w dotychczasowej formie, o wystawianiu rachunków jak dotychczas w ramach usług pośrednictwa ze stawką VAT ZW, oraz jakie podatki i w jakiej formie będzie musiała wystawiać dokumenty kontrahentowi z USA?Pani J N przedstawiając własne stanowisko w sprawie - uważa, że usługi, zaklasyfikowane do symbolu 67.13.10-00, które rozpocznie wykonywać na rzecz kontrahenta z USA będą objęte zwolnieniem z VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 31.05.2006 r. - data wpływu do urzędu 31.05.2006 r., i uzupełnionym w dniach 19.06.2006 r. dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez panią J N stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia, uznać iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w przepisie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez świadczenie usług (art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT), o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy o VAT zwalnia się z podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 zał. nr 4 zamieszczono usługi pośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU sekcja J ex (65-67) z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30) z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt.12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

W świetle przywołanych przepisów oraz przedstawionej przez Panią klasyfikacji (przy założeniu, iż zgodnie a obowiązkiem spoczywającym na podatniku prawidłowo dokonał on zaklasyfikowania usługi), stwierdzić należy, że czynności które zamierza wykonywać wnioskodawca nie mieszczą się wśród czynności, co do których ustawodawca zastosował wyłączenie od zwolnienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług w załączniku nr 4 poz. 3 cyt. ustawy o VAT.

Stąd też należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe, iż usługi, zaklasyfikowane do symbolu 67.13.10-00, które rozpocznie wykonywać na rzecz kontrahenta z USA, będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż obowiązkiem producenta lub świadczącego usługi jest zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do właściwego grupowania. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji PKWiU wnioskodawca może zwrócić do urzędu statystycznego, który dokona klasyfikacji, o czym informowano szczegółowo w wezwaniu z dnia 12.06.2006 r.Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż skoro jest Pani podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług to nie dotyczą jej zasady wystawiania faktur VAT określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. nr 95 poz. 798 ze zm.) lecz zasady wystawiania rachunków określone w rozdziale 12 - art. 87 -88 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj