Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/557/54/2006/EŻ
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/557/54/2006/EŻ
Data
2006.06.28



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
faktura korygująca
otrzymanie faktury
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi odnośnie sposobu otrzymywania potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2006 roku (data wpływu do tutejszego urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami) w związku z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późniejszymi zmianami)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku dotyczące otrzymania potwierdzenia faktur korygujących w formie specyfikacji przelewów przesłanych drogą elektroniczną jest nieprawidłowe, w pozostałej części jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

Spółka prowadzi sprzedaż towarów AGD i RTV, na które udziela dwuletnią gwarancję. Powoduje to konieczność wystawiania faktur korygujących na towary podlegające reklamacji. Skala sprzedaży oraz specyfika prowadzenia działalności gospodarczej powoduje, że powstaje znaczna ilość faktur korygujących.
Z treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) - z § 16 pkt 4 Sprzedawca jest zobowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (...), nie wynika, iż ma to być podpisana kopia korekty. Niektórzy najwięksi odbiorcy Spółki za wystarczającą formę potwierdzenia otrzymania faktur korygujących uważają specyfikację przelewu przesłanych drogą elektroniczną, bądź miesięczne zestawienie zaksięgowanych dokumentów dostarczonych listownie.


Pytanie Spółki dotyczy następującej kwestii:

Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi odnośnie sposobu otrzymywania potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę.


Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Spółka uważa, że przesłana przez kontrahenta specyfikacja płatności z wyszczególnieniem potrącanych korekt, bądź przesyłanie zestawienia zaksięgowanych dokumentów korygujących jest w opinii Spółki wystarczającą formą potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta dokumentów korygujących, a tym samym podstawą do obniżenia kwoty podatku VAT należnego, w dacie płatności, jeżeli dotyczy to specyfikacji, bądź w dacie otrzymania zestawienia księgowanych dokumentów dla tej formy potwierdzenia.


Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późniejszymi zmianami) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. l ustawy. Przywołana regulacja nie określa formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej. Należy zatem stwierdzić, iż potwierdzenie takie może być dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał fakturę korygującą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż potwierdzenia odbioru faktur korygujących przesyłane będą do Spółki w formie miesięcznego zestawienia zaksięgowanych faktur korygujących przesłanych pocztą. Skoro Spółka otrzymuje od odbiorcy zestawienie zaksięgowanych faktur korygujących drogą listowną , a zestawienie zawiera dane jakich faktur korygujących dotyczy oraz datę otrzymania, to zdaniem tutejszego organu podatkowego, należy uznać, że odbiorca potwierdził otrzymanie tych faktur. Miesięczne zestawienie zaksięgowanych faktur korygujących stanowi zatem dla Spółki potwierdzenie odbioru tych faktur i podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym przedmiotowe zestawienie zostało otrzymane.

Natomiast przesłana przez klienta specyfikacja płatności z wyszczególnieniem potrąconych korekt nie stanowi potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta - nabywcę, tym samym nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego przez Spółkę. Tak więc forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej przedstawiona w zapytaniu w formie specyfikacji przelewów jest niedopuszczalna.

Podatnik powinien dołożyć wszelkich starań i zwrócić się do kontrahenta o zwrotne przesłanie kopii faktury korygującej lub uzyskanie pisemnego potwierdzenia otrzymania faktury korygującej w innej dopuszczalnej formie - ponieważ sam przelew nie stanowi jednoznacznego potwierdzenia odbioru faktury korygującej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj