Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.II-415/20/2006
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415/20/2006
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
nabycie nieruchomości
nieruchomość budowlana
spłata kredytu
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie środków finansowych gromadzonych na rachunku kasy mieszkaniowej na spłatę kredytu uzyskanego na zakup nieruchomości mieszkaniowej będzie spełniało przesłanki art. 8 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego i czy będzie to zgodne z przepisami podatkowymi?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.05.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2000 r. zawarł pan umowę z B. na prowadzenie rachunku kasy mieszkaniowej. Po 66 miesiącach oszczędzania złożył pan wniosek o postawienie środków zgromadzonych na rachunku kasy mieszkaniowej do swojej dyspozycji na pokrycie kosztów nabycia nieruchomości mieszkaniowej. W celu nabycia tej nieruchomości stara się pan o kredyt na jej zakup, a następnie po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej przeznaczy je pan na spłatę zaciągniętego kredytu. Pytanie pana brzmi - czy przeznaczenie środków finansowych gromadzonych na rachunku kasy mieszkaniowej na spłatę kredytu uzyskanego na zakup nieruchomości mieszkaniowej będzie spełniało przesłanki art. 8 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego i czy będzie to zgodne z przepisami podatkowymi. Pana zdaniem takie rozwiązanie spełnia przesłanki art. 8 ww. ustawy o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego, a tym samym nie będzie obowiązku doliczenia do podatku dochodowego dokonanych w latach poprzednich pomniejszeń podatku.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego oszczędzania, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej i wydatkował je zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, nie musi doliczać do podatku kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu. Przepis art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) zezwolił na kontynuację prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, o ile nabyto prawa do tego odliczenia przed 1.01.2002 r.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 133, poz. 654 ze zm.) celami mieszkaniowymi są:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w punkcie 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w punktach 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacza rachunku.

Z powyższego wynika, że przeznaczając wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości mieszkaniowej zachowa pan prawo do dokonanych odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i nie będzie potrzeby doliczania do podatku kwot wcześniej odliczonych. Należy zaznaczyć, że wydatkowanie wycofanej kwoty zgromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej na powyższy cel (spłata kredytu) powinno nastąpić do końca roku podatkowego, w którym zostały te oszczędności wycofane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj