Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.II-415/46/3/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415/46/3/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
utrata prawa do odliczenia
utrata prawa do ulgi
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego środki zgromadzone na rachunku kasy mieszkaniowej z zapisem w umowie o treści: nabycie, budowa przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, wnioskodawca po wycofaniu tych środków może przeznaczyć na zakup spółdzielczego - własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i czy w związku z tym nie straci prawa do odliczonej ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509), po rozpatrzeniu pisma pana Piotra T. złożonego w dniu 21.04.2006 r., postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 21.04.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana Piotra T. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w stanie faktycznym, o którym mowa niżej:

Pan Piotr T. zawarł w 1999 r. z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy, na podstawie której okres oszczędzania upłynął w dniu 31.03.2006 r. W umowie zapisano cel oszczędzania o treści: nabycie, budowa przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. Aktualnie wnioskodawca, po wycofaniu oszczędności, ma zamiar dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym. Czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego środki zgromadzone na rachunku kasy mieszkaniowej z ww. zapisem w umowie Wnioskodawca po wycofaniu tych środków może przeznaczyć na zakup spółdzielczego-własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i czy w związku z tym nie straci prawa do odliczonej ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Zdaniem podatnika w związku z tym, że od 1999 r. gromadził oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową środki zgromadzone na tym rachunku może przeznaczyć na zakup spółdzielczego-własnościowego prawa do lokalu.

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził, co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. odliczeniu od podatku podlegały poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Ustawą z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509) została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym omawiane odliczenie) z zachowaniem praw nabytych. W przypadku omawianej ulgi prawa nabyte reguluje art. 4 ust. 3 powołanej powyżej nowelizacji. Z treści tego przepisu wynika, że prawo do odliczania wydatków na kontynuację oszczędzania przysługuje na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 r.

Ustawa podatkowa przewidywała sytuacje, w których powstawał (i powstaje nadal w związku z kontynuacją odliczenia) obowiązek zwrócenia przedmiotowej ulgi:

Na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ww. ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie:

  1. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  2. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych

to zobowiązany był do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Z powołanych wyżej przepisów wynika zatem, iż:

  • prawo do omawianej ulgi przysługuje, o ile oszczędzanie następuje według zasad określonych w odrębnych przepisach, tj. według zasad ustalonych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
  • utrata prawa do ulgi nie następuje gdy wycofana kwota (po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania) została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.

Cele systematycznego oszczędzania definiuje art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 6.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070). Stosownie do art. 8 ust. 2 tej ustawy celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w punkcie 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt. 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokalu kredytobiorcy.

W związku z powyższym nie można uznać, iż spełniona zostanie przesłanka utraty prawa do ulgi określona w art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy podatkowej w sytuacji gdy podatnik po wycofaniu pieniędzy z kasy mieszkaniowej realizuje jeden z ww. celów, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, także w sytuacji, gdy jest to inny cel niż wykazany w umowie o kredyt kontraktowy.

Mając powyższe na uwadze oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej może pan przeznaczyć na ww. cele systematycznego oszczędzania, a zatem także na zakup spółdzielczego-własnościowego prawa do lokalu na rynku wtórnym. Wydatkowanie środków na inny cel niż wskazany w umowie z bankiem nie powoduje utraty ulgi podatkowej. Powyższe stanowisko potwierdza pismo Ministerstwa Finansów dnia 9.12.2002 r., znak: PB5/IMD-033-350-2874/02, opublikowane w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów nr 1 z 2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj