Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP/443-26/06
z 16 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-26/06
Data
2006.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, wykonamie form służących bezpośrednio do wytworzenia wyrobów sprzedawanych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli tak to jaką stawkę podatku VAT należy zastosować ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.05.2006 roku (uzupełnionego ostatecznie w dniu 26.07.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Spółka produkuje nietypowe wyroby ogniotrwałe o unikatowych parametrach wymiarowych i jakościowych dla kontrahenta z Niemiec, traktując ich sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Do wyprodukowania wyrobów , na które kontrahent niemiecki złożył zamówienie, Spółka wykonała oprzyrządowanie w postaci form. Formy zostały wykonane z materiałów własnych Spółki. Kontrahent niemiecki poniósł część kosztów związanych z wykonaniem form tj. ok. 70% , natomiast Spółka pozostałą część tj. 30%.

Wykonane formy są własnością Spółki, po kilkukrotnej regeneracji nie nadają się do dalszego wykorzystania i podlegają zezłomowaniu.

Zgodnie z zawartą umową, kontrahent niemiecki nie zgodził się na wliczenie kosztów wykonania form w cenę wyrobów z uwagi na konieczność utrzymania cen wyrobów na odpowiednim poziomie.

W złożonym wniosku zostało zadane pytanie, czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług , usługa wykonania form służących bezpośrednio do wytworzenia wyrobów sprzedawanych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy , podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli tak to jaka stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować .

Zdaniem Spółki, usługa wykonania form powinna być opodatkowana wg stawki 0%, ponieważ jest to usługa związana bezpośrednio z dostarczanym towarem do kontrahenta z Niemiec.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. stwierdza, co następuje :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy, powołany wyżej przepis znajduje zastosowanie pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Na podstawie przytoczonych wyżej przepisów, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, sprzedaż wyrobów ogniotrwałych do kontrahenta zagranicznego zarejestrowanego do podatku od wartości dodanej w krajach członkowskich Unii Europejskiej , stanowi dla Strony wewnątrzwspólnotową dostawę towaru.

Kwestię podstawy opodatkowania przy wewnatrzwspólnotowej dostawie reguluje przepis art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tyt. sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Treść powołanego wyżej przepisu odpowiada cytowanemu w pkt 1 przepisowi art. 11 (A) VI Dyrektywy, zgodnie z którym w odniesieniu do dostaw i świadczenia usług na terytorium kraju, podstawę opodatkowania stanowi wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tyt. tych czynności. Ponadto podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta. Przepisy te zawierają co prawda kilka przykładowo wymienionych rodzajowo kosztów mieszczących się w tym katalogu, jednakże przepis ten należy interpretować rozszerzająco. Zgodnie z tą regulacją każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę, powinien być włączony do podstawy opodatkowania, niezależnie od udokumentowania na osobnej fakturze.

Kwestia wliczania kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania świadczenia zasadniczego znajduje rozstrzygnięcie również w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sprawa C-349/96). Z sentencji powołanego orzeczenia wynika, iż świadczenie należy uznać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia zasadniczego.

W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym, koszt wykonania form służących do produkcji wyrobów ogniotrwałych, które następnie są przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy, stanowi niewątpliwie świadczenie akcesoryjne w stosunku do świadczenia głównego. Charakter pomocniczy powyższego świadczenia przejawia się tym, że Strona obciąża nabywcę kosztami (w wys. 70%) poniesionymi w związku z wykonaniem form służących do produkcji wyrobów ogniotrwałych.

Dokonana przez stronę sprzedaż przedmiotowych wyrobów stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, której podstawę opodatkowania stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy tj. kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić z tyt. dostawy towaru, powiększona o koszty wykonania form, którymi Strona obciążyła nabywcę.W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przedmiotowa transakcja winna zostać przez sprzedawcę udokumentowana jedną fakturą Vat , stwierdzającą wewnątrzwspólnotową dostawę podlegjącą opodatkowaniu wg stawki podatku VAT w wys. 0% .

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż kontrahent niemiecki nie wyraził zgody na wliczenie kosztów wykonania form w cenę towaru, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dają podstaw do zakwalifikowania wykonanej przez Stronę czynności tj. wykonania form - jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru, ponieważ nie występuje wywóz form z terytorium kraju - art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z koniecznością wykonania form służących do produkcji wyrobów ogniotrwałych (kształtek) Spółka poniosła koszty i z tytułu wykonania przedmiotowych form odliczyła podatek naliczony. Częścią kosztów tj. 70% wartości wykonanych form, obciążyła kontrahenta z Niemiec . Za wykonane czynności Spółka wystawiła fakturę VAT dla kontrahenta niemieckiego za częściowy zwrot kosztów związanych z wykonaniem form.

Jak już wcześniej podkreślono, przedmiotowa czynność nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ani eksportem towarów, jest ona dostawą krajową - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT.

Refakturując poniesione koszty należy wystawić fakturę dokumentującą dostawę krajową wg stawki 22% - art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - (nie ma znaczenia, że kosztami obciążany jest kontrahent zagraniczny).

Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione we wniosku stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj