Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/36/2006/kk
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/36/2006/kk
Data
2006.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
działalność gospodarcza
wykonywanie czynności


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskiwany ze sprzedaży samochodu osobowego należy dodać do przychodów - w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - uzyskiwanych w całości z tytułu umów najmu oraz umowy poddzierżawy ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03 kwietnia 2006r., uzupełnionym w dniu 18 maja 2006r. w zakresie podatku od towarów i usług.

W dniu 03 kwietnia 2006r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 18 maja 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W przedmiotowym wniosku stwierdza Pan, że oprócz uzyskiwania przychodów z tytułu umów najmu i umowy poddzierżawy nie wykonuje żadnych innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto korzysta Pan ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług

Dla celów wyłącznie prywatnych nie związanych z uzyskiwaniem przychodów nabył Pan samochód osobowy, który nie spełnił Pana oczekiwań i okazał się nieprzydatny. W związku z tym zamierza Pan sprzedać ten samochód przed upływem 6 miesięcy od daty jego nabycia, za kwotę nie wyższą niż ta za którą został przez Pana nabyty.

Stwierdza Pan także, że czynność polegająca na sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od daty jego nabycia będzie działaniem jednorazowym. W okresie od 01 maja 2004r. tj. od wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie dokonywał Pan tego typu czynności. Jednocześnie informuje Pan, że we wskazanym okresie posiadał jeden samochód, który nabył w dniu 23 sierpnia 2004r. i sprzedał w dniu 05 marca 2006r.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem, czy przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego samochodu należy dodać do przychodów - w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - uzyskiwanych w całości z tytułu umów najmu oraz umowy poddzierżawy.

Pana zdaniem stanowisko przedstawione w rozpatrywanej sprawie jest jednoznaczne. Uważa Pan, iż przychód ze sprzedaży samochodu nie powinien być łączony z przychodami uzyskiwanymi z tytułu umów najmu i poddzierżawy.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powołanych wyżej przepisów za działalność gospodarczą - w zakresie podatku od towarów i usług - uznaje się także czynność wykonaną jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonania w sposób częstotliwy.

W przedstawionym stanie faktycznym stwierdza Pan, że przedmiotowy samochód został nabyty wyłącznie do celów prywatnych nie związanych z uzyskaniem przychodów, a czynność polegająca na sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od daty jego nabycia będzie działaniem jednorazowym.

W świetle powyższego można stwierdzić, że skoro czynność zbycia przedmiotowego samochodu będzie działaniem jednorazowym, a więc nie będzie dokonywana w warunkach wskazujących na wykonywanie jej w sposób częstotliwy, to jako taka nie wypełnia definicji "działalności gospodarczej" w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że w opisanym stanie faktycznym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego samochodu nie będzie wliczany do wartości sprzedaży uzyskiwanej w całości z tytułu umów najmu i umowy poddzierżawy pod warunkiem, że czynność wykonywana przez Pana, polegająca na dostawie samochodu osobowego, nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje także, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj