Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
1420/PP/443-10/06/AP
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1420/PP/443-10/06/AP
Data
2006.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kontrahent zagraniczny
sprzedaż krajowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować przy dostawie towarów sprowadzonych do Polski kontrahentom polskim, unijnym i spoza unii ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a § 1, 3, 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 zmiana Dz.U. Nr 143, poz.1199), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług (wpłynął 28.04.2006r - uzupełniony pismem z dnia 12.05.2006r).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanawia: stanowisko wnioskodawcy, zawarte we wniosku - uznać za prawidłowe.

Uzasadnienie:

W dniu 28.04.2006r do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął pisemny wniosek, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 12.05.2006r, które wpłynęło 16.05.2006r

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego. Od kontrahentów z Chińskiej Republiki Ludowej, będzie dokonywał zakupu wyrobów ze szkła. Niektóre z tych wyrobów będzie sprowadzał do Polski, a następnie sprzedawał: 1/ polskim nabywcom lub 2/ nabywcom unijnym w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw, 3/ jak również nabywcom spoza unii,

Pytanie

Jaką stawkę należy zastosować przy dostawie towarów sprowadzonych do Polski kontrahentom polskim, unijnym i spoza unii ?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży sprowadzonych do Polski towarów klientom polskim, należy stosować stawki obowiązujące w kraju, natomiast przy dostawie tych towarów nabywcom unijnym jak również kontrahentom spoza unii, winna być zastosowana stawka zerowa .

Ocena prawna stanowiska pytającego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku, działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 zmiana Dz. U. Nr 143 poz.1199) - informuje:Przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju jest importem towarów (art.2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.). Skoro firma polska nabyła towary w Chinach i przywiozła je do Polski musi rozliczyć podatek VAT z tytułu importu towarów.

Ad.1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.:- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W przypadku kiedy odbiorcą towaru jest podmiot z terytorium kraju, dostawa podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla poszczególnych towarów (art. 41 ust. 1 w/w ustawy).

Ad.2. Zgodnie z art. 41 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem, że:1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art.42 ustawy).

Ad.3. W myśl art. 2 pkt 8, lit. a i b przez eksport rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:a) dostawcę lub na jego rzecz, lubb) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.Zgodnie z art. 41, ust.4 i ust. 6, w eksporcie towarów, o którym mowa w art.2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.Powyższe zasady znajdują zastosowanie odpowiednio w eksporcie towarów, o których mowa w art. 2, pkt 8 lit b ustawy, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanowił jak na wstępie. Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 28.04.2006r i w piśmie uzupełniającym z dnia 12.05.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj