Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-88/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-88/05
Data
2005.11.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
licencja
prawa autorskie
przeniesienie prawa
stawki podatku
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Wyjaśnienie problemów związanych z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, udzielaniem licencji oraz wykonywaniem dzieła.


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 16.08.2005 roku uzupełnionego pismem z dnia 06.10.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w sprawie przeniesienia autorskich praw majątkowych, udzielania licencji oraz wykonania dzieła

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik jest dyplomowanym artystą plastykiem nie prowadzącym działalności gospodarczej działającym na rynku zleceń graficznych i reklamowych jako niezależny twórca. Przedmiotem usług podatnika są znaki graficzne, katalogi, druki reklamowe, plakaty, reklamy prasowe, sesje fotograficzne.

Podatnik rozważa różne formy wykonywania usług związanych z autorskimi prawami majątkowymi.

Wszelkie czynności podatnik będzie wykonywał w ramach zawieranych umów cywilnoprawnych nie prowadząc działalności gospodarczej. To płatnik wypłacając wynagrodzenie pobierze zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodów. Z dniem wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedaż autorskich praw majątkowych oraz przekazywanie lub udzielanie licencji do tych praw jest co do zasady objęta opodatkowaniem tym podatkiem.

Analizując przepisy ustawy o podatku od towarów i usług podatnik przedstawia następującą sytuacje:

Podatnik zawiera umowę, spełniającą warunki wynikające z art. 15 ust. 1 pkt. 3a w związku z pkt 3 i wynagrodzenie otrzymane za przekazanie lub udzielenie licencji nie stanowi obrotu w podatku od towarów i usług a twórca nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT.

Podatnik zawiera umowę nie spełniającą warunków wynikających z art. 15 ust. 1 pkt. 3a w związku z pkt 3 więc wynagrodzenie otrzymane zarówno za przekazanie lub udzielenie licencji jak i za przeniesienie własności autorskich praw majątkowych do dzieła będzie obrotem dla podatku od towarów i usług a twórca będzie z tego tytułu podatnikiem VAT - stawka podatku VAT wynosi 7% dla obrotu z tytułu przekazania lub udzielenia licencji do tych praw).

Podatnik zawiera umowę o wykonanie dzieła przy czym umowa nie przewiduje przekazania lub udzielenia licencji ani przeniesienia własności autorskich praw majątkowych - w przypadku gdy umowa spełnia warunki wynikające z art. 15 ust. 1 pkt. 3 twórca nie jest podatnikiem VAT z tytułu wykonania tej umowy a gdy umowa nie spełnia powyższych warunków wynagrodzenie z tytułu tej umowy jest obrotem w podatku VAT opodatkowanym według stawki 22%.

Należy stwierdzić:

W myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Wyżej cytowana ustawa o podatku od towarów i usług odwołuje się do unormowań ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak w myśl art. 13 pkt 8 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

  3. - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 3a przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonania, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Ustawa w obu przypadkach wprowadza dodatkowe elementy dotyczące: warunków wykonania pracy, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie danych czynności wobec osób trzecich.

W pierwszej z opisanych sytuacji podatnik zawiera umowę, spełniającą warunki wynikające z art. 15 ust. 3 pkt. 3a w związku z pkt 3 - wynagrodzenie otrzymane jest za przekazanie lub udzielenie licencji.

Jeżeli istnieją więzy prawne dot. w/wym. elementów pomiędzy wykonującym usługę i zlecającym ich wykonanie, w ramach których zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich - to czynności wykonywane - przekazywanie, udzielenie licencji nie są uznawane w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W kolejnej sytuacji (pkt 3 zapytania podatnika) podatnik zawiera umowę nie spełniającą warunków wynikających z art. 15 ust. 3 pkt. 3a w związku z pkt 3 - wynagrodzenie otrzymuje zarówno za przekazanie lub udzielenie licencji jak i za przeniesienie własności autorskich praw majątkowych do dzieła.

Jeżeli zatem warunki te nie zostaną spełnione to obrót licencjami i obrót prawami do wymienionych utworów jako realizowany przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W kwestii prawidłowości zastosowania stawki podatkowej wśniam, iż w myśl art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy - wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% - w poz. 162 wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. Usługi twórców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorarium za przeniesienie praw lub udzielenie licencji do praw autorskich podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT 7 % na podstawie art.41 ust.2 ustawy VAT, jako wymienione w poz.162 Załącznika Nr 3 do tej ustawy.

Powyższe nie dotyczy twórców wymienionych w poz.11 Załącznika Nr 4 do ustawy VAT. 

W następnym przypadku (w pkt 4 zapytania) podatnik zawiera umowę o wykonanie dzieła przy czym umowa nie przewiduje przekazania lub udzielenia licencji ani przeniesienia własności autorskich praw majątkowych

  • w jednym przypadku umowa spełnia warunki wynikające z art. 15 ust. 3 pkt. 3
  • w innym umowa nie spełnia powyższych warunków.

Również w tym przypadku jeżeli istnieją więzy prawne dot. w/wym. elementów pomiędzy wykonującym usługa zlecającym ich wykonanie, w ramach których zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich - czynności wykonywane na podstawie wyżej omówionej umowy o dzieło nie są uznawane w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione to przedmiotowe usługi wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, więc należy uznać je za samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto informuję, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia charakteru wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Łódź, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Mając na uwadze cytowane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w wyżej wymienionych przypadkach w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj