Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-EK-055-2/06/MJ/AM
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
361000-EK-055-2/06/MJ/AM
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
odprawa celna czasowa
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy strona powinna, w momencie dopuszczania do obrotu towaru, uprzednio objętego procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła, zapłacić podatek od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1, §3, §4, art.14b §1 i §2 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005r. z późniejszymi zmianami), art.2 ust.2, art.6 ust.7a ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z 1993r. z późniejszymi zmianami) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.07.2006r., uzupełnionego w dniu 24.07.2006r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy zawarte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 06.07.2006r. Strona złożyła zapytanie do Naczelnika Urzędu I w Łodzi "czy powinna, w momencie dopuszczania do obrotu towaru, uprzednio objętego procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem, zapłacić podatek od towarów i usług". W przedmiotowym piśmie wyjaśniła, iż w dniu 23.11.2001r. procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła objęła maszyny szwalnicze sprowadzone z Holandii. Zgodnie z oświadczeniem zawartym w zgłoszeniu celnym SAD, była to transakcja niepowodująca przeniesienia praw własności. Należności podatkowe zostały zapłacone, towar zwolniono.

Następnie, w związku z faktem odkupienia od kontrahenta holenderskiego przedmiotowych maszyn, Importer w dniu 08.07.2005r. zgłosił towar do procedury dopuszczenia do obrotu z częściowym zwolnieniem od cła. Kwota długu celnego została obliczona na podstawie elementów kalkulacyjnych z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie tych towarów procedurą odprawy czasowej. Na poczet należności podatkowych zaliczono kwotę uiszczoną w dniu przywozu tych towarów.

Zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z 1993r. z późniejszymi zmianami) "opodatkowaniu podlega eksport i import towarów i usług". Przez import rozumie sie przywóz towarów na polski obszar celny (art.4 pkt 3 ustawy). W myśl art.6 ust.7 cytowanej ustawy "obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem ust.7a", który mówi, iż w przypadku objęcia towarów procedurą odprawy czasowej obowiązek podatkowy z tytułu importu powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą.

W świetle wyjaśnień złożonych przez Stronę w piśmie z dnia 06.07.2006r. oraz analizy dokumentów zgromadzonych w sprawie należy stwierdzić, iż podatek od towarów i usług został zapłacony, zgodnie a art.6 ust.7a ustawy z dnia 08.01.1993r., w dniu 23.11.2001r. tj. w chwili objęcia towarów procedurą odprawy czasowej.

W związku z powyższym, stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 06.07.2006r., iż w momencie obejmowania towarów procedurą dopuszczenia do obrotu z częściowym zwolnieniem od cła obowiązek podatkowy nie powstał, w ocenie Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi jest zgodne z cytowanymi powyżej przepisami ustawy z dnia 08.01.1993r.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiążę natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany albo uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b §5 przywołanej ustawy.

P O U C Z E N I E: Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znaczkach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł za podanie i 0,50 zł za każdy załącznik.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj