Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/78/2006
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/78/2006
Data
2006.06.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy mam możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu zakupionego z przeznaczeniem do odpłatnego wynajmu dla klientów serwisu który prowadzę?


Działając na podstawie: - art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - art. 86 ust. 1, ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu-19.05.2006 r.) uzupełnionego pismem z 12.06.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu�12.06.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem zapytania, zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Jak wynika z treści wniosku, Podatnik świadczy usługi blacharstwa i lakiernictwa samochodowego. Zakupił on nowy samochód osobowy, który przeznaczony będzie tylko do odpłatnego wynajmowania go klientom zakładu Podatnika, na czas dokonania naprawy ich samochodów. Przewidywany okres wynajmu - co najmniej 3 lata. Przedmiotem zapytania jest kwestia, czy można odliczyć i na jakich warunkach podatek VAT od nowego samochodu osobowego przeznaczonego do świadczenia tego typu usług. W ocenie Podatnika ma on prawo odliczyć cały podatek VAT przy zakupie powyższego samochodu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia: W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (wymienione wyżej wyłączenia nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie). Stosownie do zapisu art. 86 ust. 3 cyt. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca- nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednakże w myśl art. 86 ust. 4 pkt 7wyżej wspomnianej ustawy o podatku od towarów i usług przepis ust. 3 nie dotyczy m.in. przypadków gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  1. odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Powyższe przepisy dotyczące możliwości dokonywania odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, co do których stosuje się różne zasady powodują, że podatnik dokonujący nabycia towaru - samochodu osobowego bądź innego pojazdu samochodowego- w chwili jego zakupu ma obowiązek określić jakim celom towar ten ma służyć. Z sytuacji przedstawionej w piśmie Podatnika z dnia 15.05.2006 r. wynika, że zakupiony przez niego samochód osobowy będzie wynajmowany odpłatnie klientom jego zakładu. O ile samochód ten będzie miał wyłącznie takie przeznaczenie przez okres co najmniej 6 miesięcy, w świetle przedstawionych powyżej unormowań prawnych należy stwierdzić, iż Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony zawarty w fakturze z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu. W związku z powyższym tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska wyrażonego przez Podatnika tut. organ stwierdza, że jest ono prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj