Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-30a/06/AG
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-30a/06/AG
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek naliczony
remanent likwidacyjny
samochód osobowy
spis z natury


Pytanie podatnika
W kwietniu 2005r. zakupiłem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W ewidencji nabyć i deklaracji VAT-7 rozliczyłem z tytułu nabycia ww. samochodu kwotę 4.237,70 zł. stanowiącą 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję. Obecnie, w związku z trudnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozważam likwidację prowadzonej działalności gospodarczej, co nakłada obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego.
Moim zdaniem nie mam obowiązku wykazywania w remanencie likwidacyjnym ww. używanego samochodu, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy i odprowadzenia od jego wartości podatku od towarów i usług, ponieważ minęło pół roku od momentu rozpoczęcia jego użytkowania, a przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tą czynność (w oparciu o § 8 ust. 1 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.)


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2006r.(data wpływu do Urzędu 09.02.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 01.02.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku uwzględnienia w remanencie likwidacyjnym używanego samochodu osobowego przy zakupie którego przysługiwało prawo do odliczenia 50 % podatku naliczonego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w kwietniu 2005r. zakupił Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W ewidencji nabyć i deklaracji VAT-7 rozliczył Pan z tytułu nabycia ww. samochodu kwotę 4.237,70 zł. stanowiącą 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję. Obecnie, w związku z trudnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozważa Pan likwidację prowadzonej działalności gospodarczej, co nakłada obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego.

Zdaniem wnioskodawcy nie ma obowiązku wykazywania w remanencie likwidacyjnym ww. używanego samochodu, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy i odprowadzenia od jego wartości podatku od towarów i usług, ponieważ minęło pół roku od momentu rozpoczęcia jego użytkowania, a przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tą czynność (w oparciu o § 8 ust. 1 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.))

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 mówiącym, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. Towarami, zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z powyższych przepisów wynika, że podatnik - osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą - likwidując tą działalność jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury, którym winien objąć towary, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawą opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury jest cena nabycia tych towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz akt podatkowych wynika, że w kwietniu 2005r. nabył Pan samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. W złożonej w tutejszym Urzędzie deklaracji VAT-7 za kwiecień 2005r. dokonał Pan obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej ww. czynność i użytkował Pan ww. samochód dłużej niż pół roku. Obecnie planuje Pan likwidację prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, z czym wiąże się konieczność sporządzenia spisu z natury.

W związku z powyższym, na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ma Pan obowiązek objąć spisem z natury ww. używany samochód osobowy, przy nabyciu którego dokonał Pan obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej to zdarzenie, przyjmując jako podstawę opodatkowania cenę nabycia ww. samochodu - zgodnie z cytowanym art. 14 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj