Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/106/2006 PDI/423/7/2006
z 9 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/106/2006 PDI/423/7/2006
Data
2006.11.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
ubezpieczenia
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu programu ubezpieczeniowego na życie z funduszem kapitałowym ?


Przedsiębiorstwo "X" Sp. z o.o. wnioskiem z dnia 16.05.2006 r. (data wpływu w dniu 22.05.2006 r.) wystąpiło o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych odnośnie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu programu ubezpieczeniowego na życie z funduszem kapitałowym.Pismem z dnia 14.07.2006 r. wezwano Spółkę do usunięcia braków w w/w wniosku. Wniosek został uzupełniony przez Spółkę pismem złożonym w dniu 09.08.2006 r.Firma nie uzupełniła wniosku o wszystkie wskazane w wezwaniu informacje.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła program ubezpieczeniowy na życie z funduszem kapitałowym ze składką regularną dla 19 pracowników po 250,00 zł. miesięcznie. Właścicielem polisy i płatnikiem jest Spółka. Program ubezpieczeniowy został zawarty na okres 15 lat, z tym że pracodawca zobowiązał się do opłacania składek pracownikowi przez 5 lat. W okresie pierwszych pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została zawarta polisa ubezpieczeniowa, pracodawca zachowuje wszelkie prawa wynikające z tej polisy (jest dysponentem polisy). Po upływie 5 lat pracownik staje się jedynym prawnym właścicielem, przejmując prawa i obowiązki wynikające z tego programu.

W złożonym wniosku Spółka postawiła pytanie, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu opłacania składek za pracowników. Zdaniem Spółki wydatki przez nią ponoszone na opłacanie składek pracowników będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Rozpatrując wniosek podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

    Do przedstawionego w zapytaniu problemu mają zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku pracowniczego programu ubezpieczeniowego na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, składka podstawowa opłacana przez pracodawcę będzie mogła zostać zakwalifikowana do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli przedmiotowa umowa ubezpieczenia będzie spełniała warunki, o których mowa w powołanym wyżej przepisie. Niespełnienie przez tę umowę któregokolwiek warunku określonego w art. 16 usta 1 pkt 59 ustawy skutkować będzie nie uznaniem składki podstawowej za koszt uzyskania przychodu u pracodawcy.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej we wniosku, opłacana przez Spółkę składka spełnia wymogi określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do podmiotu uprawnionego do otrzymania świadczenia oraz co do umowy ubezpieczenia dotyczącej ryzyka określonych działów, grup i rodzajów ubezpieczeń wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151).

W przedstawionym stanie faktycznym, w okresie pierwszych 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została zawarta polisa ubezpieczeniowa uprawnionym do otrzymania świadczeń z polisy ubezpieczeniowej jest pracodawca, który jest dysponentem polisy, a nie pracownik, tak więc wartość składek ubezpieczeniowych płaconych przez Spółkę na ubezpieczenie pracownika stanowi koszt uzyskania przychodu dla Spółki.

Natomiast jeśli chodzi o umowy, wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, co do których opłacone składki mogą być kosztem uzyskania przychodów, dotyczą one:Dział I. Ubezpieczenia na życie1) Ubezpieczenia na życie.3) Ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.5) Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych wyżej Dział II. Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe1) Ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej: 1) świadczenia jednorazowe, 2) świadczenia powtarzające się, 3) połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2, 4) przewóz osób.2) Ubezpieczenia choroby: 1) świadczenia jednorazowe, 2) świadczenia powtarzające się, 3) świadczenia kombinowane.Z opisanego stanu faktycznego oraz z załączonej do wniosku przykładowej polisy pracownika wynika, że program ubezpieczeniowy obejmuje ubezpieczenie na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, który zalicza się do grupy 3 działu I załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.Z powyższego wynika, że przedmiotowe umowy ubezpieczenia spełniają w części wymogi art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy.

W piśmie z dnia 09.08.2006 r. uzupełniającym wniosek o interpretację Spółka nie ustosunkowała się do zawartego w wezwaniu z dnia 14.07.2006 r. żądania uzupełnienia wniosku o informacje, czy umowy wykluczają zdarzenia określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 lit. a - c.

W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko zajęte przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe, pod warunkiem, że umowy ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, spełniają również cytowane wymogi lit. a-c art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednakże w przypadku, gdy pracownik po upływie 5 lat przejmie prawa i obowiązki wynikające z tej polisy i stanie się jedynym jej prawnym właścicielem, to wartość składek zapłaconych przez pracodawcę z tyt. tego ubezpieczenia nie będzie stanowić dla niego kosztu uzyskania przychodu - pod warunkiem, że nie nastąpi zmiana przepisów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj